Někdejší sto nebo stodvacetiwattové žárovky v lampách veřejného osvětlení jsou leckde minulostí. Především v obcích montují do lamp pouličního osvětlení nové úsporné žárovky, které sice mají třeba jen 72 wattů, ale světlo vydávají stejné a navíc jsou ekologičtější i levnější.

„Do září vyměníme 100 a 120wattové žárovky na lampách v obci, které špatně svítí, za nové. Místo nich budou 72 wattové, které svítí stejně intenzivně, ale mají menší spotřebu,“ popsal starosta Chotěbuze Martin Pinkas.

Přestože jsou nové žárovky a lampy dražší než ty staré, investice se prý během pár let vrátí. A dokonce se ještě ušetří. „Staré lampy za nové měníme už pět let. Návratnost investice se odhaduje právě na těch pět, maximálně sedm let, takže začneme postupně vyčíslovat úspory. Přesné číslo ještě nemám, ale pomalinku by se nám investice do osvětlení měly začít vracet,“ řekl starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Výměna lamp a žárovek stojí podle počtu vyměňovaných zařízení. „V obci nás to stojí téměř 300 tisíc, ale dvě třetiny jsme získali formou dotace,“ upozornil starosta Martin Pinkas.

V mnohem větší Karviné jde o milionové částky. „Proto také neměníme najednou, ale necháváme staré lampy a zářivky dosloužit. Jakmile přestanou fungovat, měníme za nové,“ řekla mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Na zkoušku mají zářivky zatím v Doubravě. „Máme tři nové lampy před budovou Obecního úřadu. Po čase chceme vyhodnotit, zda se to vyplatí – a pokud ano, tak budeme v obci postupně přidávat další,“ řekl místostarosta Doubravy Pavel Slávik.

Úsporné technologie používají také v Havířově. deník o tom psal v článku: LED diody nad ulicemi i v semaforech