Ostrava
Prázdninové jízdy historickým trolejbusem
Z ostravského hlavního nádraží až k zoologické zahradě v Michálkovicích se mohou zítra svézt všichni zájemci o jízdy historickým trolejbusem. Ze zastávky Hlavní nádraží trolejbusy vyjíždění od 9. do 16. hodiny vždy třiadvacet minut po celé, ze zastávky Zoo od 9.56 do 16.56 vždy po hodině. Trolejbus pojede po trase Sad B. Němcové - Nová radnice - Most Pionýrů - Zoo a zpět (ve směru do zoologické zahrady spoje nezastavují na zastávkách Stadion Bazaly a Jaklovecká). Jízdenka vyjde dospělého na 24 koruny a děti od šesti do 15 let na polovinu, prodávat je bude průvodčí přímo ve voze.
Dětský ateliér a bodypainting
V pravé poledne začne v neděli v Husově sadu tvůrčí dílna pro děti a jejich rodiče. Ateliér vedou výtvarnice Marcela Lysáčková a lektorka Petra Popelářová, zájemcům se budou věnovat do 17 hodin.
Ve stejnou dobu na stejném místě si můžete dopřát i jeden mimořádný zážitek - nechat své tělo rozzářit barvami technikou bodypaintingu (malování na tělo). Své umění předvede mistr bodypaintingu pro rok 2011 Martin Ficek.
Letní kino na zámku
Českou filmovou klasiku nabízí letní kino na zámku v Ostravě-Zábřehu. O prázdninách promítá ve středy a neděle. Na tuto neděli pro zájemce připravili snímek režiséra Jana Svěráka Vratné lahve, ve středu se zde můžete potkat s oblíbenými Světáky, které v roce 1969 natočil Zdeněk Podskalský. Představení začínají ve 21.15 hodin. (zi)

Ve Valašském muzeu v přírodě bude Pekařská sobota
Rožnov pod Radhoštěm – Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se zítra uskuteční osmnáctý ročník pořadu Pekařská sobota.

Dřevěné městečko přivítá pekařské firmy, které budou prezentovat sortiment svých výrobků formou stánkového prodeje. Firmy nabídnou převážně standardní pečivo, sortiment chleba a rohlíků, ale také sladké pečivo, koláče nebo cukroví. Zúčastní se tradičních pekařských soutěží spojených s Pekařskou sobotou – soutěže o nejlepší chleba a soutěže o nejlepší rohlík.

Přítomní pekaři se mohou na centrálním palouku v Dřevěném městečku zúčastnit také soutěže v netradičních pekařských disciplinách, takzvaném pekařském trojboji. Návštěvníci Pekařské soboty budou zapojeni do soutěžních aktivit díky hlasovacím kuponům, kterými vyberou nejlepší pekařský stánek Valašského království.

Také letos se bude péct chleba v chlebových pecích v objektu domu z Nového Hrozenkova ve Valašské dědině a v objektu vodního mlýna v Mlýnské dolině.

„Kulturní náplň pořadu letos zajistí vystoupení folklorního souboru Klas z Kralic na Hané, dechové hudby Bystřičanka z Valašské Bystřice a vystoupení slovenského zpěváka Pavola Hammela,“ informoval Radek Hasalík z oddělení programů Valašského muzea v přírodě. (zm)

Za čest a krále na Sovinci
Sovinec – Sovinec v temné době války třicetileté si mohou užít ti, kteří se vydají zítra a v neděli na hrad Sovinec. Přítomné čeká obléhání hradu i s oblíbenou bitvou, výstavou zbraní a celodenním pohádkovým programem.

Po oba dny je hrad otevřen od 9 do 18.30 hodin. Nejoblíbenější bývá při každoroční akci bitva spojená s obléháním hradu. Bitevní vřavy a střílení z historických zbraní si užijí přítomní po oba dny vždy ve 13 hodin. Kdo nepřijede jen zhlédnout bitvu, může si užít vystoupení několika souborů nebo třeba ukázky života a řemesel z dob třicetileté války či výstavu zbraní.

Na hradě Sovinci budou účinkovat například potulné loutkové divadlo Já to jsem, jež zde uvede v premiéře pohádku Královská moudrost.
Pět členů a bubeník tvoří skupinu šermu a historických scén Adorea. Zabývá se studiem a předváděním šermu v co nejvěrnější historické podobě. Členové mají zkušenosti s natáčením filmů, komponováním šermířských choreografií duelů i hromadných šarvátek a bitev.
Na Sovinci poprvé vystoupí Víťa Marčík junior a návštěvníci hradu se mohou na vlastní oči přesvědčit, jak daleko padá jablko od stromu (jeho otec je režisér, scenárista, herec, hudebník a zakladatel potulného divadla Teátr Víti Marčíka – pozn. red.).

Skupinu historického šermu Valmont založil v roce 1992 Stanislav Herman ze Vsetína. Po důkladném tréninku šermu, akrobacie a herectví se skupina začala věnovat období třicetileté války. V současné době se zaměřila především na rekonstrukce skutečně podložených historických událostí. Na Sovinci Valmont účinkuje od roku 2002 a patří mezi pět návštěvnicky nejžádanějších šermířských skupin.
Skupina šermu Allegros je po Potulných rytířích a Cordiallu historicky třetí nejdéle působící skupinou na Sovinci. Zaměřuje se na hrané scénky a kratší ukázky z období gotiky a baroka. Dále předvádí výcvik švédských pikenýrských jednotek z dob třicetileté války. K nejlepším programům skupiny patří šermířská pohádka Pepouš, kterou zahrají spolu s premiérou nové hry Útrapy války.

Vodnický splav aneb Velké setkání vodníků na Hartě
Slezská Harta – Vodní nádrži Slezská Harta a jejímu okolí stále vládnou vodníci z Čech, Moravy a Slezska. Zvou na program pro děti i dospělé, který se skládá z pohádek, písniček a soutěží jak na suchu, tak i ve vodě.

Dnešní program představuje například v 16 hodin v Roudně na scéně U Vody soutěžní odpolední program a pohádkovou diskotéku, v 18 hodin pak představení loutkové pohádky O Kašpárkovi v podání divadla Xaver a vystoupení taneční školy Stonožka v Leskovci v přístavišti. Kulturní dům Roudno nabídne v 18 hodin pohádku divadýlka Mrak O ševci Kubovi. Na scéně U Vody začne ve 20 hodin soutěž Zpíváme s vodníky.

Sobotní program začíná v Roudně v 10 hodin – na pohádky si mohou děti v kulturním domě zahrát s pohádkovou babičkou Dadlou.

Velký průvod vodníků se začne ve 13 hodin řadit u vody. Pak projde Roudnem až na hřiště, kde v 15 hodin vodnický král složí svou zdravici, kterou zahájí oslavy 770 let vzniku obce a 130 let tamního hasičského dobrovolného sboru. Na scéně u hřiště jsou připraveny hry pro děti, vystoupení vodnické skupiny Rybníkáři a taneční školy Stonožka. Divadelní soubor Magnet tamtéž uvede v 17 hodin Mlynářskou pohádku. V šest hodin večer se na scénu dostaví vodnický král, aby akci Vodnický splav ukončil. Dvě hodiny nato začne v kulturním domě Den obce Roudno a taneční zábava. Za nepříznivého počasí bude program přesunut do Domu kultury Roudno.

Myslivecký den v Liptáni
Liptáň – Členové Mysliveckého sdružení Liptáň–Bučávka pořádají zítra u své chaty Myslivecký den – a stejně jako v letech minulých s bohatým programem. Nejprve se představí pejskové v závodech v agility, po nich – a to bude na Osoblažsku premiéra – předvedou ukázky své činnosti v sedle kladrubských hřebců členové jízdního oddílu Městské policie Ostrava. Odpolední program bude pokračovat táborákem a ohňostrojem, ve večerních hodinách bude vyhrávat hudba. Pořadatelé pamatovali samozřejmě i na bohaté občerstvení včetně zvěřinového guláše. Myslivecký den v Liptáni bude zahájen v 15 hodin. (lma)

Jednou větou
Malá Morávka – V neděli se ve Ski areálu Myšák v Malé Morávce-Karlově koná veřejný závod horských kol v jízdě do vrchu, od 17 hodin závodníci jednotlivě absolvují trať s cílem vyjet co nejvýše. (zm)

Lesní slavnost Lapků z Drakova
Vrbno pod Pradědem – Na Drakově nedaleko Vrbna pod Pradědem je po roce opět připravena velkolepá akce, Lesní slavnost Lapků z Drakova a Dny Lesů ČR. Zábavu zde najdou velcí i malí návštěvníci. V sobotu a v neděli zde svá vystoupení předvedou různé skupiny rytířů, kejklířů a lapků. Na své si přijdou i milovníci historie, kterým náladu zpříjemní středověká střelnice a historický kolotoč. Návštěvníci se mohou těšit na řezbáře, zručné řemeslníky, kováře, farmáře a jarmareční prodejce. Vystoupí hudební skupiny Škrpál z Vrbna, Kelt Grass Band Stránské, Rabussa Přerov, Talisman z Vrbna, Letokruhy Přerov, Country Wagon z Krnova a flašinetáři.

Zítra odpoledne proběhne experimentální tavba železa v replice středověké dřevouhelné huti. Pro děti je připravena naučná razítkovací hra a pro všechny soutěž Drakovský plaváček ve splavování plovoucích míčků po řece Černé Opavě. Ta proběhne v neděli hodinu po poledni, do soutěže se ale musí zájemci přihlásit už v sobotu od 10 do 16 hodin u pokladny ve stanu Spolku Přátelé Vrbenska. (ot, vra)

Na náměstí bude bavit Jan Budař
Frenštát pod Radhoštěm – Dalším zajímavým koncertem pokračuje Frenštátské kulturní léto. Dnes se na frenštátském náměstí Míru postaví na pódium populární herec, hudebník a moderátor Jan Budař. Sekundovat mu bude Roman jedlička, hudebník z Budařovy doprovodné kapely Eliščin Band. Budař, obecně známý spíše jako herec, je také vynikající muzikant, o čemž svědčí jeho dvě alba Uletěl orlovi a Proměna. Budař je autorem písní na obou albech, navíc sám hraje na kytaru a klavír.

Ti, kdo si udělají čas a zavítají na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm, se tak mohou těšit na zajímavou alternativní muziku s inteligentními i humornými texty, prezentovanými svérázným projevem interpreta Budaře. „Přál jsem si založit kapelu, abych ty písně, co jsem psal, měl s kým hrát. Navíc jsem samouk amatér a je pro mě velkou školou a radostí pracovat s tak skvělými hudebníky, jací jsou v naší kapele,“ uvedl mimo jiné Budař v nedávném rozhovoru pro Deník. Na frenštátském náměstí vystoupí Jan Budař a Roman Jedlička od 19 hodin. (ipa)

Bierfest je opět v Nýdku
Nýdek – Pivní slavnosti – Bierfest 2011 – hostí zítra od 14 hodin Nýdek. Mimo piva se návštěvníci mohou těšit i na bohatý kulturní program. Ve 14 hodin přítomným zahraje Bystřičanka, v 15.30 hodin Ferband, v 16.30 hodin S. T. K., v 19 hodin Vítězslav Vávra, ve 20 hodin Europe revival a ve 22 hodin DJ Roman Pastorek. Vstupné je padesát korun. (mach)

Na hradě bude strašit
Starý Jičín – Ve strašidelný hrad se promění na dva večery hrad Starý Jičín. Dnes a zítra se tam uskuteční akce, jejíž účastníci se mohou příjemně bát s bílou paní, hořícím mužem, bezhlavým rytířem, čertem a dalšími více či méně pohádkovými a tajemnými bytostmi. Originální akce nazvaná Večerní prohlídka hradu se strašidly loni přilákala mnoho návštěvníků. Letos se proto koná po dva dny, vždy od 21 hodin. (ipa)

Na Trúbě promítnou pohádky
Štramberk – Rodiče s dětmi či milovníci českých klasických pohádek mohou zítra zamířit do Štramberka. Zatímco přes den si mohou prohlédnout zákoutí malebného městečka, navštívit jeskyni Šipku či ochutnat vyhlášené Štramberské uši, večer mohou navštívit Štramberskou Trúbu. V letních měsících se totiž její provozovatelé rozhodli vytvořit zde letní kino. Každou sobotu mezi 21. až 22. hodinou – podle toho, kdy se začne stmívat – jsou v areálu hradu promítány české pohádky přímo pod širým nebem. Tuto sobotu je na programu pohádka S čerty nejsou žerty. Pořadatelé upozorňují, že v případě nepříznivého počasí bude promítání přesunuto do chaty Dr. Hrstky. (jah)

Požární útok v Pustkovci
Ostrava – Soutěž v požárním útoku mužských a ženských týmů se bude konat zítra na fotbalovém hřišti v Ostravě-Pustkovci. Klání O putovní pohár starostky obce je zařazeno do Extraligy ČR v požárním útoku a Moravskoslezského poháru. Podrobnosti na extraliga.pustkovec.cz. (zm)

Jachtařské závody na Slezské Hartě
Slezská Harta – Na Slezské Hartě se chystají dva závody v plavbě na lodích – Bermuda Cup a Novopláňská regata. Jachtařský závod Bermuda Cup 2011 se popluje už pošesté. Koná se zítra a v neděli. Zázemí pro závodníky je připraveno v Leskovci nad Moravicí, zde se také v sobotu v 10 hodin startuje. V neděli dopoledne závod pokračuje dalšími rozjížďkami. O měsíc později, v sobotu 13. srpna, se uskuteční nultý ročník Novopláňské regaty. (ot)

Sochy i keramika v galerii
Karlovice ve Slezsku – Art Galerie Pension v Pensionu U Řeky v Karlovicích na Bruntálsku pořádá od zítřka už čtvrtou letošní výstavu. Tentokrát se svými díly přijede autorka Karolína Šimčíková z jihomoravského Bzence.
Umělkyně zahajuje prázdninovou výstavu v penzionu vernisáží zítra v 17 hodin. Akademická sochařka, keramička a malířka Karolína Šimčíková vystavuje velkorozměrové oleje na plátně s náměty všedního života zářící barvami. „Keramické sochy a drobné plastiky, které jsou plné humorných nadsázek, oživí prostor galerie a jistě zpříjemní prázdninové měsíce,“ řekl výtvarník a provozovatel galerie Luděk Pavézka. (kaj)