„Místa, kde stávala původní Karviná - Solca, Mexiko a další, bude v budoucnu možno využít k rekreačním účelům. Počítá se s tím, že tudy povedou cyklostezky a naučné trasy pro pěší,“ uvedl Jan Slíva, jenž má v OKD na starost rekultivace.

Podle něj bude už za pár let možné po značených cyklostezkách dojet od Darkovského moře, přes staré lázně, ke golfovému areálu v Lipinách a dál do staré Karviné. „Odtud trasy povedou dál až k bývalé šachtě Jindřich a směrem k Orlové. Na druhou stranu od Darkova bude možné po cyklostezce dojet až do Chotěbuze,“ uvedl Slíva.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola bude záležet také na přístupu karvinských zastupitelů, zda budou chtít zrekultivované plochy využít. Zástupci města i RPG deklarují společný zájem zrekultivované území využít právě k rekreačním účelům.

„Město má k dispozici prostředky od státu, ze kterých by se všechny tyto projekty měly hradit. Na území, kde kdysi stávala Karviná, bychom chtěli vybudovat nejen cyklostezky, ale také naučnou stezku nazvanou Po stopách původní Karviné,“ řekla mluvčí města Šárla Swiderová.

Kdy se všechny tyto plány promění v realitu? Časový horizont dnes nikdo nechce ani odhadnout. „Záleží to na mnoha okolnostech, každopádně náš zájem je společný,“ tvrdí mluvčí RPG Petr Handl.