Podle Radima Lapšanského, ještě donedávna předsedy Osadního výboru Zimný důl, dosáhl otřes z minulého týdne hodnoty skoro 3,6 stupně Richterovy stupnice.

Podobně silný otřes prý v této lokalitě zaznamenali naposledy před téměř třemi lety – v listopadu 2008. „Je jasné, že taková intenzita zapůsobí na objekty obyvatel této oblasti,“ říká Lapšanský.

Když praskají domy

Také na jeho domě se prý po posledním otřesu objevily trhliny ve zdech. „Bohužel ta četnost otřesů u nás je tak velká, že už se na těch domech projevují i slabší otřesy,“ vysvětlil Radim Lapšanský a dodal, že bude žádat OKD o odškodnění. A prý nebude sám. „Jenom ve svém okolí se mi ozvali čtyři lidé, kteří budou odškodnění také požadovat,“ tvrdí Lapšanský.

Větší intenzitu otřesů vnímá také Kamil Budniak z Orlové-Města. „Kdysi toho bylo hodně. Pak to ustalo a teď znovu,“ prozradil Budniak a dodává, že otřesy jsou prý i čtyřikrát do týdne. „Na ty menší otřesy jsme si už zvykli, ale teď je to fakt znatelné,“ říká Budniak.

Otřesy se už prý podepsaly na jeho domě. Jednat s důlní firmou o odškodnění je však podle něj „o nervy“. „Loni mi například zaplatili komín, ale propadlé podlahy mi už neuznali,“ krčí rameny Budniak.

Nehodlá však prý plýtvat energií, a pokud to nebude nic extrémního, tak nebude po OKD odškodnění žádat. „Ale do konce roku chci dodělat fasády a okna, a pokud bych pak měl nějaké škody, tak už bych to začal řešit,“ řekl Kamil Budniak.

Více o otřesech čtěte v Souvisejících článcích

Záchvěvy země minulý týden byly tak silné, že to cítili i obyvatelé v centru Orlové, které je od dolu vzdáleno několik kilometrů. S mnohými se třásly postele a cinkaly skleničky v policích.

„Ještě jsem spal a najednou jsem měl pocit, jakoby se mnou někdo zatřásl. Otevřel jsem oči a uvědomil jsem si, že se třesou postele. Zatajil jsem dech a čekal, co se bude dít. Po chvíli to přestalo. Přiznám se, že mi nebylo dobře. Pocit to není nic moc, když si uvědomíte, že jste v 8. patře panelového domu,“ svěřil se jednačtyřicetiletý bývalý horník, který měl pocit, že se městem prohnalo zemětřesení.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola však otřesy nejsou nic mimořádného. „Seismická aktivita se v různých obdobích pohybuje v různé intenzitě,“ uvedl Sobol.

Prý se tak nějakou dobu nemusí nic objevit a pak mohou přijít otřesy dva dny po sobě. „Zatím to nemáme potvrzeno, ale je možné, že ten otřes, který byl minulé úterý, měl souvislost se zemětřesením, které bylo ve stejné minutě v Polsku,“ dodal mluvčí. Žádat o odškodnění mohou lidé na oddělení důlních škod OKD.

„Menší otřesy už ani nevnímáme,“ říká žena z Orlové–Poruby

Už 20 let žije paní Šárka v Orlové-Porubě a za tu dobu si prý už na vlivy těžby a problémy s tím spojené zvykla. „Otřesy se téměř staly součástí našeho života, takže je skoro ani nevnímáme,“ popisuje život v této lokalitě žena.

Často si prý otřesy uvědomí, když k nim přijede návštěva, která doma podobné problémy nezažívá. „Sedíme na pohovce, a když se něco takového objeví, tak se vylekají se slovy ´Ježiši, co se to děje´,“ usmívá se Šárka.

Pro toho, kdo to nezažil: Je to pocit, jako když jede člověk autem přes kopec. Občas se třeba i rozhoupe lustr nebo zacinkají skleničky. „Minulý týden jsme ale zažili dva mnohem silnější otřesy, které dokonce hýbaly s postelí a sedačkou,“ vypráví paní Šárka.

Přitom otřesy takové intenzity se prý v minulosti objevovaly tak maximálně jednou ročně. Rozhodně se prý nejedná o nijak příjemný zážitek. „Je to dost lekavé a nepříjemné,“ říká Šárka s dovětkem, že by se to mělo nějak řešit. „Pokud to hýbe s celým domem, tak se to přece na něm musí nějak negativně podepsat,“ myslí si žena.

Už teď prý musí každou chvíli opravovat okna nebo dveře. „Vždycky je musíme buď ohoblovat, nebo zatmelit, aby šly vůbec zavřít po těch otřesech,“ vysvětluje žena.

A odškodnění se prý nedočkají ani od důlní společnosti. „Objevily se nám například trhliny ve zdech, ale lidé z OKD i RPG nám řekli, že to je jen v omítce, a že zdi jsou neporušené,“ kroutí hlavou žena.

Čtěte také:
Lidi z Orlové a okolí trápí otřesy
Orlovští chtějí zjistit, zda vlivy těžby neničí objekty na povrchu
Důl Lazy může díky souhlasu města těžit dále