V průběhu noci na pátek se zvedly hladiny většiny potoků a řek v celém regionu. Do 2. stupně povodňové aktivity se dostaly říčka Stonávka v těrlickém Hradišti a Petrůvka v Marklovicích u česko-polské hranice. „Říčka se vylila v místě, kde se to stává pravidelně. Voda zaplavila jen zahrady a žádné škody nenapáchala,“ řekl Deníku starosta Petrovic u Karviné Marian Lebiedzik.

K 1. stupni se už ráno začaly přibližovat větší řeky, zejména Olše, Ostravice a Odra. Jejich koryta ale bezpečně zvládnou mnohem větší průtok a vodohospodáři nepředpokládali, že by se hladiny zvyšovaly až do nebezpečné úrovně. Stejně tak neměli obavy ani z přehrad. Žermanická přehrada měla až do pátečního dopoledne stavidla uzavřená a s přehledem zachycovala zvýšený přítok. Podobně na tom byla Těrlická přehrada.

Teprve ve chvíli, kdy déšť ustal, začali vodohospodáři odpouštět Žermanickou přehradu. Stavidlo pootevřeli tak, aby spodní částí přehrady odtékalo necelých 5 kubíků vody za sekundu.

Vytrvalý déšť však podmáčel stromy, které padaly na chodníky a silnice nebo strhávaly elektrické vedení. Ke stromům, které vytvářejí překážky, vyjíždějí už od čtvrtku hasiči, aby kmeny a větve rozřezali a odstranili.

Jeden strom se vyvrátil i v Havířově na břehu řeky Lučiny. Strážníci tam okolí řeky v chráněné oblasti kontrolují pravidelně, protože vyvrácené stromy mohou koryto zatarasit a způsobit vylití řeky. Stejně tak kontrolují průjezdnost hlavního tahu na Ostravu, který by mohla zalít voda a v Dolní Suché i výšku hladiny říčky Sušanky, kde v pátek ráno chybělo k hraně mostu jen několik centimetrů.

V Havířově byly v ohrožení garáže
Dopoledne začala stoupat voda v potoku, který protéká kolem areálu garáží na Lidické ulici v Havířově-Šumbarku. Několik garáží voda zaplavila. Na místo byli vysláni hasiči, kteří se snažili zajistit odtok vody. Nechali si také přivézt pytle s pískem, kterými zahradili vrata ohrožených garáží. Strážníci mezitím sháněli majitele garáží, aby zabránili vzniku větších škod.

Počasí tropí škody už několik dnů. V úterý se Karvinskem prohnal prudkých vítr. Deník o tom informoval v článku: Vichřice vyvracela stromy, které poničily silnici