Letní sezona letos kinům pod širým nebem příliš nepřeje a kvůli dešti se promítání často ruší. Stejná situace panuje i v havířovském „letňáku“, kde už diváci přišli o téměř polovinu plánovaných promítání. „Jenom v červenci jsme museli zrušit šest představení,“ potvrdila provozní havířovského letního kina Hana Rozumová, podle které se v kině jinak promítá od pátku do neděle, když neprší a sejde se alespoň deset diváků.

Počasí je hlavní faktor, který návštěvnost letních kin ovlivňuje, a meteorologové předpovídají, že ani v srpnu se situace příliš nezmění. „Srpnové počasí by v průměru mělo být srovnatelné s tím červencovým. Na srpnové večery se dá předpovídat proměnlivé počasí a v noci se teplota vyšplhá třeba jen na patnáct stupňů Celsia,“ uvedl meteorolog Tomáš Balcar.

Jeho slova potvrzuje i návštěvnice havířovského letního kina Martina Faixová. „Když jsem se v červenci vypravila na promítání, tak rodiče žertovali, že tam bude zima, a přibalili mi s sebou čepici a rukavice,“ řekla s úsměvem Faixová a dodala, že za teplou zimní výbavu byla nakonec ráda a opravdu ji využila.

Podle Rozumové přesto na promítání dorazí v průměru padesát diváků. „Prozatím nejvíce návštěvníků přišlo na film Pařba v Bangkoku. Film sám o sobě není tak výjimečný, ale krásné počasí, které ten den bylo, přilákalo 222 návštěvníků,“ řekla Rozumová.

Havířovské letní kino však tento rok čeká propad v tržbách, které budou pravděpodobně nesrovnatelné s loňským velmi úspěšným létem.

„Letos nemáme na programu žádný český filmový trhák, jakým byl loni třeba film Kajínek. Tři jeho promítání tehdy zhlédlo přes patnáct set diváků,“ zavzpomínala provozovatelka letního kina. Další nevýhodou havířovského amfiteátru je absence krytého prostoru, ze kterého by diváci mohli plátno pozorovat i za deště a které by se letos hodilo.

„Situace by se ale měla změnit za dva roky, kdy se plánuje rozsáhlá rekonstrukce celého areálu a návštěvníci se dočkají nového amfiteátru i zastřešených prostor,“ nastínila chystané změny Rozumová.

O prázdninách diváky ještě čeká animovaný film Šmoulové nebo americká komedie Princ a Pruďas. Poslední představení v tomto roce je naplánováno na neděli 28. srpna a diváci se mohou těšit na film Piráti z Karibiku Na vlnách podivna.

Havířovští provozovatelé letního kina však nejsou jediní, komu špatné počasí kazí náladu. Pokud zrovna neprší, je příliš chladno a filmoví fanoušci na promítání pod otevřeným nebem nepřijdou. „Sami od sebe promítání nerušíme. Filmy nehrajeme, až když nemáme diváky,“ uvedl programový pracovník karvinských kin Jakub Gajdica.

Podle jeho slov už se z důvodu nepříznivého počasí neodehrálo zhruba osm filmů, v některém týdnu se promítalo pouze jednou. „Na druhou stranu nás nepřízeň počasí tolik netrápí, protože mnoho diváků prostě navštíví kino Centrum,“ vysvětlil Gajdica.

MARKÉTA LARYŠOVÁ,
ROMANA HRBKOVÁ