Narodil se před dvaačtyřiceti lety v Českém Těšíně. Je profesionálním muzikantem. Žije s rodinou v Havířově, které věnuje veškerý svůj volný čas. Má syna a dceru.

Nechyběl ani na veletocích jako Volha, Dunaj, Jordán, Mississippi nebo mořských trajektech. Má za sebou čtyři cesty kolem světa. Když právě není na vodě, tak hraje a zpívá na domácí hudební scéně. Strhující vystoupení tohoto umělce a showmana v jedné osobě oslovilo již nespočet diváků z různých koutů světa.

Jak jste se dostal k hudbě?
Na tom, že jsem muzikant, má velký podíl můj strýc, vynikající houslista. Když mi bylo sedm let, s obdivem jsme ho s bráchou poslouchali. Tóny Montiho čardáše, které jeho housle vyčarovaly, se mi staly osudnými. Začal jsem chodit nejdříve v Havířově a pak v Ostravě do Lidové školy umění. Posléze na Janáčkovu konzervatoř Ostrava. Bratr, který trochu víc povyrostl než já, hraje na kontrabas v Janáčkově filharmonii v Ostravě.

Kdy začala vaše kariéra na moři?
Poprvé jsem se na palubě zaoceánské lodi ocitl v roce 1994. Bylo to německé luxusní plavidlo zhruba pro šest set pasažérů. Jednalo se o cestu kolem světa přes všechny oceány během sedmi měsíců. Zážitek to byl nezapomenutelný, úžasný a velmi poučný. Hrál jsem tehdy v šestičlenné kapele pod taktovkou výborného muzikanta Františka Rozmanita. Vystupovali jsme téměř každý den. Někdy i deset hodin.

Publikum v té době nejvíce táhla maďarská lidová muzika. Z českých skladeb to byla velmi populární Škoda lásky od Jaromíra Vejvody. Vždy sklidila obrovský potlesk. Po třech letech účinkování na moři začala moje sólová kariéra, která trvá dodnes. Momentálně mám v repertoáru asi osm hodin hudby, kterou dovedu zahrát zpaměti a snažím se ho ještě stále rozšiřovat. Napsal jsem vlastnoručně asi padesát kilogramů notového materiálu. Ovládám nejen housle, ale také zpívám. Největší oblibě se u posluchačstva těší písně Toma Jonese, Elvise Preslyho a z českých Včelka Mája od Karla Svobody. Koncerty na zaoceánských lodích mají své neobyčejné kouzlo.

Neměl jste někdy problém s mořskou nemocí?
Zpočátku trochu, když se loď houpala na velkých vlnách. Jinak mořská nemoc nehrozí. Na moře už jsem si tak zvykl, že nemám žádné potíže.

Čím jsou specifické koncerty na zaoceánských lodích?
Především repertoár musí být dostatečně široký a pestrý. Publikum je po všech stránkách velmi rozmanité. Někdo má rád country, jiný pop, další zase rock, folklor, swing nebo operetu. Všem se musíte snažit co nejvíce vyhovět. Od hudebníka se vyžaduje všestrannost. Není to jednoduché, ale lze to zvládnout.

Jak vypadá den muzikanta?
Vstává se kolem osmé hodiny. Po snídání se každý baví po svém. Koncerty jsou většinou večer v sále, připomínající divadlo. Na německých lodích se v neděli pravidelně konají bohoslužby. Střídá se evangelická s katolickou. Hudební doprovod k nim je klasika. Co se týká jídla, bývá vynikající a je ho hodně. Jí se snad po celý den a člověk se musí neustále hlídat. Přebytečné kalorie se snažím pokud možno každý den ničit v lodním fitcentru. Chci se stát, a myslím si, že se mi to daří, svalnatým houslistou. Což nebývá zrovna obvyklé.

Jak trávíte volný čas při mořských cestách?
Velkou oblibu jsem našel v potápění. Mořské hlubiny mi doslova učarovaly. Největším zážitkem bylo potápění se žralokem bílým v Jižní Africe u Kapského města. Na ty jedinečné, neopakovatelné chvíle nelze zapomenout. Jinak v přístavech si většinou posedíme u pivečka v baru pro posádku.

Zažil jste na moři něco hodně nepříjemného?
Ano, vichřici. Po čas plavby z Grónska na Island se strhla bouře až s dvacetimetrovými vlnami. Loď se poškodila. Bylo mi tehdy tak špatně, a nejenom mně, že už jsem čekal jen to nejhorší. Nakonec se kapitánovi podařilo loď dostat do bezpečí. Při loučení v přístavu se mu tleskalo ve stoje. Naštěstí více takových příhod nemám.

Můžete uvést místa, která vám nejvíce přirostla k srdci?
Bylo by jich několik. Uvedu aspoň dvě. Pro mě je nejkrásnější místo světa ostrov Jižní Georgie na Antarktidě. Dívat se na tisíce roztomilých tučňáků, kolonii tuleňů, obrovských rypoušů sloních nebo jak loď doprovázejí velryby je prostě fascinující. Kouzelný je i ostrov Koror v exotickém souostroví Palau v Tichém oceánu. Je to oblíbené rekreační místo. Krásná příroda, nádherné pláže, obdivuhodný podmořský svět plný chráněných žraloků, malé laguny, kokosové plantáže, všude létající kolibříci, to vše se mi hluboko vrylo do paměti.

Které přístavy vás zaujaly?
Každý má své zvláštnosti, liší se velikostí i vzhledem. Především bych jmenoval druhý největší a nejrušnější přístav světa Singapore v Singapuru. Vůbec pohled na toto čtyř milionové město je úžasný. Snad bych ještě uvedl Hamburg, Rotterdam a Petrohrad.

Jaké máte plány do budoucna?
Nedávno jsem hrál pod širým nebem v hostinci U svatého Jána v Horních Bludovicích zároveň se skupinou Olympic a NOTOTO. Na moři mě doprovází kapela, doma na klávesech a akordeonu můj dobrý kamarád a hudebník Libor Šipula. Čili, chtěl bych častěji vystupovat na domácí hudební scéně a užívat radost z devíti měsíční dcerky. Po svém návratu z cesty kolem Kanárských ostrovů se chystám do Českého Těšína, kde mám koncert 13. srpna a další 2. září v Havířově.