V České republice si lidé mohou 4D vychutnat pouze v Liberci, kde je malý kinosál s malým plátnem, osmi vibračními křesly a ventilátory, které podívanou umocňují. Tamní kino funguje jako atrakce, kde se promítají jen několikaminutové snímky, jako například jízda na vesmírné horské dráze.

Více o havířovském kině Centrum čtěte v Souvisejících článcích

V Havířově chtějí jít trochu jinou cestou, podobnou zahraničním kinům. Centrum by mělo umožnit promítání celovečerních filmů ve 4D.

„V prvé řadě je třeba říci, že vše je ve stádiu příprav. Křesla umožňující řadu režimů pohybu by byla nainstalována v hlavním sále. Z celé kapacity sálu by vibračních křesel bylo jen několik. 4D nebude instalován hned v době otevření kina po dokončení jeho celkové rekonstrukce, ale právě probíhající rozsáhlé stavební práce chceme využít k přípravě na tuto technologie budoucnosti. Víme, že o podobnou technologii máme zájem my v Havířově a v Praze,“ řekla Deníku ředitelka Městské kulturního střediska Havířov Yvona Dlábková.

Provozovatelé kin předpokládají, že trend, který si už získává popularitu ve světě, dorazí co nevidět také do České republiky.

„Náš pracovník využil své soukromé cesty do jednoho takového kina v zahraničí, konkrétně v Holandsku. Měl také možnost si prohlédnout zákulisí a technologii. I v tomto případě se jednalo o kinosál s kapacitou zhruba 300 míst, z nichž vibračních bylo jen 30. Ne každý divák má totiž zájem i o tyto efekty, nehledě na pořizovací cenu křesla,“ dodala Dlábková.

Lidé v České republice zatím objevují 3D. I tento zážitek je pro citlivější jedince velmi emotivní a pro některé dokonce až traumatizující. Technologie 4D, respektive XD, jde ještě dále. Divák sedí v křesle, kde je připásán pásem podobným tomu z automobilu. Děj na plátně sleduje stejně jako u 3D pomocí brýlí pro prostorové vidění. Samozřejmostí je kvalitní prostorový zvuk. Ventilátory foukají různou intenzitou do sálu proti divákovi vzduch, který umocňuje pohyb odehrávající se na plátně. Vibrace a náklony křesel pak celý vjem dotvářejí téměř k dokonalosti. Pohyb křesla je plně synchronizován s dějem. Technologie umožňuje stovky různých pohybů od jemného natřásání po opravdu divoké skoky s přetížením 2G. Některá kina ve světě doplňují promítání o světelné efekty v sále, vypouštění pachů či vody v podobě jemného rosení.

V Havířově se před časem uvažovalo o stavbě zábavního komplexu, jehož součástí by bylo moderní kino. Z projektu zahraničního investora sešlo a město se proto rozhodlo rekonstruovat své kino Centrum.

Projekt byl pojat opravdu z gruntu. Oprava začala letos v únoru. Z původní stavby z roku 1967 zbyly jen nosné zdi. Kino bude mít hlavní a vedlejší menší kinosál v podobě kinokavárny. Součástí budou další prostory pro kulturní účely. Stavba i vybavení si vyžádají více než 100 milionů korun, přičemž se městu podařilo zajistit štědrou dotaci z evropských fondů. Otevřeno by mělo být na podzim roku 2012.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube