„Budeme hlídkovat 6. září ráno ve Slezské ulici v Orlové a 8. září ve Frýdecké ulici v Českém Těšíně,“ popsal dvě preventivní akce karvinský policejní mluvčí Jaroslav Kus.

Na vybraných přechodech budou strážníci samozřejmě stát každé všední ráno po celý rok. Na začátku září se ale muži v uniformách ještě více zaměří na nejmenší děti.

„Vždy na začátku roku se strážníci více věnují nejmenším dětem a prvňákům. Děti po prázdninách ještě nebývají vždy soustředěné a zapomenou na zásady bezpečného chování,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

#flash|https://g.denik.cz/73/d2/denikflash.swf|340|80|denikflash#

Přechody pro chodce policisté a dopravní inspektorát vnímají jako ne zrovna bezpečné prostředí.„Denně hlídáme. I když už se situace o něco zlepšila, děti se mnohdy i přes prevenci nerozhlédnou a policista některé musí pokárat. Mnozí řidiči se také na chodce příliš neohlížejí, takže dohled na přechodech má svůj význam,“ doplnil Kus.

Pod dohledem rodičů

Jako problém vnímají přechod dětí přes cestu i v některých obcích. Strážníky ale nemají, takže si pomáhají jinak. V Dětmarovicích například od loňského září dohlížejí na děti u přechodů vybraní místní rodiče a prarodiče. A to hned na dvou místech.

O tom, zda budou fungovat i letos na podzim, se rozhoduje právě nyní. Obec uspořádala anketu, v níž se rodiče mohou vyslovit, zda budou mít i nadále o službu zájem.

Na konci října totiž skončí stavba nového mostu přes Olši v Karviné a bude opět průjezdná silnice na Ostravu. Díky tomu ubude aut, která po objízdné trase projíždějí Dětmarovicemi. I tak jich ale přes obec denně projede několik tisíc.

„Na anketu máme zatím malý ohlas, lidé se příliš nevyjadřují. Ještě jsme ani nezjišťovali, zda jsou pro zachování převádění dětí, nebo proti.

Uzávěrka ankety je na konci srpna, pak budeme vyhodnocovat a přemýšlet, co dál,“ řekla Taťána Čempelová z Obecního úřadu v Dětmarovicích. Převádění dětí a náklady s tím spojené obec přijde ročně na 140 tisíc korun.

Sami rodiče ale asistují při ranní cestě dětí do školy v Dětmarovicích. Už několik let dohlížejí na bezpečnost dětí u Základní školy U Lesa v Karviné-Ráji. „Již několik let tato spolupráce funguje po dohodě s dopravním inspektorátem,“ řekl ředitel Městské policie Karviná Jaroslav Kolek.

Jinde však s doprovázením dětí přes cestu nepočítají. „Před čtyřmi lety jsme při opravě silnice nechali vybudovat ostrůvky uprostřed cesty, proto je cesta u nás o něco bezpečnější. Chodci nepřecházejí cestu najednou,“ vysvětlil starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. Dodal, že kdyby však místní rodiče o podobnou službu stáli, radní by to zvážili.