„Vymysleli jsme společný projekt pro třicet dětí ve věku od sedmi do dvanácti let, které jsou buď z neúplných anebo sociálně slabých rodin nebo se jedná o děti s hendikepem. Chceme, aby mohly společně trávit čas, vzájemně se poznávat, navštěvovat zajímavá místa po obou stranách Olše a také aby mohly společně tvořit,“ říká Renáta Śniegoňová ze Slezské diakonie, která stála u zrodu projektu.

Obě organizace připravily na prázdniny tři výlety, dva na české straně hranice, jeden na polské.

První z nich proběhl v červenci a jeho cílem byla letní bobová dráha v Mostech u Jablunkova a děti si užily tamních letních atrakcí dosyta. V srpnu na ně čekal výlet do archeoparku v Chotěbuzi, repliky dávného slovanského hradiska.

Desetiletá Adélka z Českého Těšína byla nadšena ukázkami ze života Slovanů v podání skupiny historického šermu Tizon z Havířova.

Dvanáctiletého Mateusze z polské části města pak nejvíce potěšilo střílení z luku. „Je to opravdu skvělé. Rád bych sem opět přijel,“ prohlásil. Poslední prázdninový výlet je naplánován na včerejší den do Lesního parku překvapení v Ustroni na polské straně hranice.

V průběhu školního roku, od září do března, čekají na děti v obou částech města různé workshopy zaměřené na keramiku, výtvarnou výchovu, tanec, pohyb, divadlo či fotografování. V rámci soutěže s názvem Moje město se děti budou moci pochlubit svými pracemi. V plánu je rovněž návštěva ledové plochy ve sportovním areálu v polském Těšíně.

„Na závěr roku nebude chybět vánoční setkání a na jaře uspořádáme piknik pro děti a rodiny zúčastněné na projektu,“ uzavřela Renáta Śniegoňová.

Emilie Świdrová