Lidí, kteří nemají ani na nájem, zaplacení pojištění nebo na drobné poplatky či na lístek v autobuse a musí si půjčovat, je čím dál víc. Stejně tak přibývá i těch, kteří své dluhy nezvládají platit a skončí v rukou exekutorů. Podle statistik Exekutorského úřadu Karviná vzrostl počet exekucí za první pololetí letošního roku o 30 procent oproti loňsku.

Ač je na jejich majetek dříve nebo později vyhlášena exekuce, stejně nic nezaplatí. Nemají totiž čím. „Byla jsem i v bytě, kde na zemi byla jediná molitanová matrace a doma sedm dětí, které brečely, že mají hlad,“ popsala jeden z extrémů Veronika Szuściková, ředitelka Exekutorského úřadu Karviná.

Podobných příběhů znají exekutoři z Karvinska stále více. A není všem dnům konec. Podle pracovníků Exekutorského úřadu bude zabavování majetku pro nesplácení pohledávek ještě přibývat.

„Mnohdy totiž musíme exekuci zastavit pro nemajetnost dlužníka. Lidé, a platí to hodně právě na Karvinsku, nemají často ani na základní věci jako na nájem, jezdí načerno, neplatí poplatky na úřadech. Prostě na ně nemají, půjčují si, a pak nemají z čeho splácet,“ popsala Szuściková.

Lidé dluží za domy i elektřinu

Ze zkušeností exekutorů vyplývá, že spousta lidí dluží opravdu za základní věci: zdravotní pojištění, nájem, elektřinu a plyn, za účty telefonním operátorům.

„Ti movitější lidé i za hypotéky a bankovní půjčky. Ale pro zdejší region jsou opravdu specifické dluhy za nájemné v bytech,“ doplnila Szuściková.

Důvodem je podle jejího názoru velká nezaměstnanost a nízké platy. „Množí se také případy, kdy lidé nemají jen jeden jediný dluh, ale dluží za více věcí najednou,“ dodala ředitelka Exekutorského úřadu.

Není přitom výjimkou, že v lokalitách, kde žije velká část tzv. nepřizpůsobivých lidí, exekutoři často ani dlužníka nenajdou. Na udané adrese nebydlí, případně tady vymahači peněz uvidí pouze neoznačené zvonky a byty, vytlučená okna a katastrofální stav prázdných bytů. Od nového roku také pracovníky exekutorských úřadů čeká více práce v terénu. Nově totiž mají mít na starosti úplně všechny exekuce tedy i ty, kam dříve zamířili pracovníci soudu.