Mostek přes říčku Mlýnku mezi Rájem a Lázeňským parkem v Darkově, který je v tom místě jedinou cestou mezi městskými částmi, kudy chodí pěší a jezdí cyklisté, bude k nelibosti lidí, uzavřen několik týdnů.

„Lávka nebyla desetiletí opravována a loňské povodně ji poškodily natolik, že je nyní rekonstrukce nutná. Chápu, že místní nepotěšíme, ale uzavírka platí bez náhrady,“ řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Stavbaři se v těchto dnech pustí také do opravy a důkladné modernizace asi kilometrového úseku místní silnice v Karviné-Loukách. “Tam nás kromě cesty čeká i vybudování krajnic nebo nových svodidel místo dnešního zábradlí,“ vysvětlila Swiderová. Práce tam potrvají do prosince.

Další peníze muselo město investovat do zpevnění svahu v části Podlesí v Karviné-Ráji, kde loni vlivem vydatných dešťů ujel svah. Několik tamních obyvatel musí od té doby jezdit ke svým domům po provizorní panelové cestě. Oprava je naplánovaná na příští rok.

„Čekáme na přiznání dotace tak, abychom v příštím roce mohli opravit i tamní cestu, její okraje a zajistili další část lesního porostu tak, aby už tam k sesuvům ani v případě silných dešťů nedocházelo,“ upřesnil aktuální stav prací a příprav náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk.

Ještě letos má radnice v plánu zajistit kromě sanace Mlýnky také zpevnění dvou potoků v lesoparku Dubina a v části zvané Bažantnice. Právě tyto říčky neunesly nápor dešťů a z nepatrných průtoků se během hodin staly rozvodněné řeky, které zalily okolí především parky Lázeňský a zčásti park Boženy Němcové.

Loňská velká voda způsobila přímo na městském majetku škody za více než 32 milionů korun. Rekonstrukce město z velké části kryje z dotací určených státem na likvidaci povodňových škod. Karviné stát zaplatí 90 procent ceny.