Pětačtyřicetiletý Karel P. z Havířova se již osmnáct let protlouká život bez práce i bez domova. Spával na ulici, pod stanem, u kamarádů, bydlel v podnájmu, v různých domovech a podobně.

Více informací o Armádě spásy v Havířově čtěte v Souvisejících článcích

„Když mi bylo nejhůř, poskytl mi střechu nad hlavou azylový dům Armády spásy,“ líčí své setkání s lidmi z této humanitární organizace pan Karel.

Během pobytu v azylovém domě začal navštěvovat rekvalifikační kurz na obsluhu vysokozdvižného vozíku a i když práci dodnes nemá, je vděčný za podanou ruku lidí od Armády spásy.

Osudy lidí, kteří v tomto zařízení na bydlí, jsou různé, ale přesto mají jedno společné. Nemají peníze na nájem v normálním bytě.

Ani pan Karel nechyběl v pátek na oslavě výročí dvaceti let fungování Armády spásy v Havířově. Vedení organizace, klienti a hosté se sešli na Zahradní slavnosti, kde se debatovalo, jedlo i rozjímalo.

„Naším posláním je poskytovat mužům bez domova ubytování, stravu a prostřednictvím individuální sociální práce bránit jejich dalšímu sociálnímu vyloučení a napomáhat při jejich začlenění do společnosti,“ přiblížil činnost Azylového domu jeho vedoucí Ladislav Solana.

Mezi hosty na zahradní party zavítal i major Michael R. Stannett.

„V Havířově jsme byli již před dvaceti lety přátelsky přijati. Máme velmi dobré podmínky pro naši práci i díky vstřícnosti Městského úřadu. Příkladné jsou vztahy s ostatními církvemi. Těší mě, že je tu hodně lidí, kteří naši činnost oceňují,“ uvedl velící důstojník Armády spásy pro Českou republiku. Azylový dům Armády spásy v ulici Na Spojce v Havířově byl slavnostně otevřen před 20 lety, 14. září 1991.

Po Praze to bylo druhé zařízení tohoto křesťanského mezinárodního hnutí v České republice.