Lidé z menších obcí totiž většinou tyto přístroje v místě svého bydliště nenajdou a nezbývá jim než jet do města.

Proč nejsou bankomaty na vesnicích? Problém je zpravidla s financováním provozu bankomatů. Jinými slovy, banky nechtějí provoz hradit výhradně ze svého a malé obce si zase mnohdy nemohou dovolit spoluúčast.

Například v Dolní Lutyni jednají s různými bankami o zřízení bankomatu už několik let. Zatím marně. „Zájem máme, prostory také, ale bohužel bychom museli na provoz bankomatů připlácet zhruba třicet až sedmdesát tisíc korun ročně,“ říká starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Jediná možnost je pro Dolnolutyňské vybrat v tamní prodejně Tesco expres. Podmínkou je však nákup a navíc mohou vybrat pouze do určité výše. Jinak už jim nezbývá nic jiného, než se vydat do Orlové nebo Bohumína.

Nebo také od nového roku do Dětmarovic. Tam totiž na posledním zastupitelstvu prošel návrh na instalování bankomatu v obci. Podle starosty Ladislava Rosmana se už o bankomatu mluví několik let.

„Přibývá nám obyvatel a především mladí lidé to přivítají,“ uvedl Rosman.

Při jednání s celkem třemi bankami prý byli nejvstřícnější zástupci ČSOB.

„Obec se bude v prvním roce provozu podílet na ztrátovosti bankomatu do výše až deseti tisíc měsíčně. Další tři roky nicméně bude provoz bez další spoluúčasti obce,“ informoval starosta Dětmarovic. Jak dodal, přístroj bude nejspíš stát u cukrárny. Druhým zvažovaným místem bylo přízemní okno Dělnického domu.

Nechat instalovat v obci bankomat se pokoušeli také v Albrechticích. „Před třemi lety nám jedna soukromá společnost nabízela instalaci bankomatu, bohužel pro obec za velmi nepřijatelných podmínek,“ vysvětlil starosta Vladislav Šipula.

Pokud by totiž během roku neproběhl určitý počet výběrů, doplácelo by město společnosti za nájem. Vstříc jim nevyšly ani banky. „Řekli nám, že je tady málo klientů, takže se to nevyplatí,“ dodal starosta. Obyvatelé obce tak musí dojíždět do okolních měst a někteří si vybírají peníze v automatu na Dole 9. květen.

Nové bankomaty nebudou

Podle pracovníka tiskového oddělení České spořitelny Jana Holinky se v případě umístění bankomatů rozhodují podle rentability.

„Vždy děláme průzkum a zjišťujeme, kolik máme v oblasti klientů,“ uvedl Holinka s tím, že v blízké budoucnosti v žádné obci na Karvinsku bankomat neplánují.

A pro obyvatele menších obcí mají špatnou zprávu také v ČSOB. Kromě Dětmarovic totiž příští rok žádný jiný přístroj na Karvinsku neplánují. „Každou lokalitu pro nový bankomat pečlivě analyzujeme a hledáme optimální varianty pro financování jeho provozu,“ uvedla tisková mluvčí ČSOB Denisa Salátková s tím, že v menších obcích jsou bankomaty většinou instalovány s finanční účastí obce nebo firmy.