Lidé v havířovských městských bytech zaplatí od ledna minimálně o pět korun více. Dosud platili 37,50 koruny za metr čtvereční měsíčně. Přesto má město připravený systém slev, byť budou nižší než v minulém roce.

„Desetiprocentní úsporu na nájmu budou mít lidé bydlící v domech s nižší úsporou energie, to je v domech zateplených bez vyměněných oken nebo v domech bez zateplení, ale s vyměněnými okny,“ vysvětlil náměstek havířovského primátora Petr Smrček.

Tito nájemníci zaplatí od ledna příštího roku 45 korun za čtvereční metr bytu. Nejvyšší úsporu na nájmu, patnáct procent, budou mít v roce 2012 lidé, kteří bydlí v domech, které dosud neprošly revitalizací.

„Nájem je tady schválen na 42,50 koruny za metr čtvereční,“ dodal Smrček s tím, že v domech, ve kterých je díky jejich zateplení a výměně oken možná vyšší energetická úspora, bude nájem za čtvereční metr bytu měsíčně 47,50 koruny, což je pětiprocentní sleva. Sleva se však už nevztahuje na nájemné bytů se státní dotací a na byty, kde byla výše nájemného stanovena tržním způsobem.

Nejen Havířovští loni sáhli k poslední možnosti zvýšit maximálně nájem a pak poskytli celoplošně slevy. Nyní tedy tyto slevy na nájmu upravují.

„V Havířově dosahovala sleva pětadvacet procent, ale nyní radní schválili slevu diferencovanou, která se určuje podle technického stavu domu,“ tvrdí Petr Smrček.

V Bohumíně se příští rok nájmy zvedat nebudou, to čeká nájemníky v dalších třech letech.

„Až v konečné fázi, v roce 2015, zaplatí obyvatelé městských bytů cenu padesát korun za metr čtvereční v bytech první a druhé kategorie a 34 korun za metr čtvereční ve třetí a čtvrté kategorii,“ vysvětila mluvčí města Lucie Balcarová.

Současná cena ve městě je 28, respektive 38 korun za metr čtvereční v závislosti na kvalitě bydlení.

V Orlové ceny zůstávají

Nulové navýšení je prozatím v plánu v bytech Městského družstva Orlovan, pod které před časem přešly takřka všechny městské byty. Orlovští se tedy, alespoň prozatím, nemusejí zdražení obávat.

„Zdražovali jsme průběžně v minulých letech tak, jak nám to dovolovala legislativa. Kvůli deregulaci zdražovat nebudeme a necháme cenu, která je. Tak to odsouhlasilo představenstvo družstva,“ řekla Kamila Jurášková, předsedkyně bytového družstva.

Navíc by nájemníci se zvýšením cen museli souhlasit a novou smlouvu s vyšším nájmem také podepsat.

Město Orlová má také byty, zhruba pět set včetně těch, které jsou v domech s pečovatelskou službou. „O nájemném momentálně jednáme. Jasněji bude během měsíce až dvou,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Karviná a Český Těšín již většinu obecních bytů rozprodali, takže zvyšování nájmů se týká pouze omezeného počtu nájemníků v tzv. sociálních bytech. Zdražení bydlení se ale obecně dotkne všech lidí i těch ve vlastních bytech či domech od nového roku se totiž chystá zdražení energií a dalších nákladů na bydlení.

Libor Pristáš,
Nina Macošková