Karvinsko: města nechávají zahrádkáře žít

Zahrádkářské osady patří v posledních padesáti letech ke koloritu všech měst na průmyslovém Karvinsku. A města jim docela přejí v Karviné jim účtují za políčka na obecních pozemcích vyloženě symbolické částky.

„Naše pozemky mají zahrádkáři většinou pronajaty prostřednictvím svých svazů a v naprosté většině případů platí každý z uživatelů pozemku symbolicky jednu až dvě koruny za metr čtvereční, u jedné lukrativnější lokality je to šest korun za metr čtvereční ročně,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová.

O zvyšování nájmu se prý neuvažuje. „Jsme rádi, že někdo takto smysluplně využívá naše pozemky, a v současnosti o navýšení neuvažujeme,“ potvrdila.

Majitelé zahrádek ležících na soukromých pozemcích mají nájemné vyšší. „V Karviné je maximální cena podle vyhlášky pětadvacet korun, město dává maximálně devět korun,“ upozornila Swiderová.

Ne všude ale cena v nejbližších letech zůstane jako dosud. Podle předsedy karvinské pobočky Českého svazu zahrádkářů Jiřího Drába jsou to zejména ty, které mají nájemní smlouvy uzavřeny s Pozemkovým fondem České republiky.

„Ten má údajně koncem příštího roku zaniknout a dá se předpokládat, že nástupnická organizace, chce-li samostatně fungovat, si na sebe bude muset vydělat, tedy bude muset nasadit jiné ceny, než které jsou dnes,“ tvrdí Jiří Dráb.

Podobně nejistý osud prý mají zahrádkářské osady v Darkově, kde územní plán města počítá s jiným využitím.

V Orlové existují zahrádkářské kolonie, ale ty jsou na soukromých pozemcích, nikoliv na městských.

(toj)

Ostravsko: cena za zahrádky se nemění

Maximálně jedenáct korun za čtvereční metr. To je částka, kterou může město Ostrava vybírat za nájem pozemku pro zahrádky. Určuje to cenový věstník ministerstva financí. „Město nám ale zatím vychází vstříc a tolik peněz nepožaduje. Jsem rád, že zahrádkáře tímto způsobem podporuje,“ uvedl předseda Českého zahrádkářského svazu v Ostravě Zdeněk Novotný s tím, že zahrádkáři platí nájem kolem pěti korun za metr čtvereční za rok, vyšší částku pak za zastavěnou část pod zahradní chatkou. Dodal, že vybírat vyšší nájem by podle něj nebylo opodstatněné, protože město by jinak muselo tyto pozemky udržovat, což by ho stálo peníze.

V Ostravě zahrádkáři hospodaří jak na městských plochách, tak na pozemcích soukromých majitelů. I s těmi se podle Novotného podařilo vyjednat pro zahrádkáře slušné ceny. Část zahrádkářů v osadách si pozemky koupilo do svého vlastnictví, například od pozemkového fondu. Celkem je v Ostravě 67 zahrádkářských osad.

(ha)

Frýdecko-Místecko a Třinecko: jediný problém je kupčení s pozemky

Zahrádkářů z Frýdlantu nad Ostravicí se případné zdražování nedotkne. Ti si totiž parcely určené k zahradnickým účelům v minulosti odkoupili z pozemkového fondu. Jediný problémem, se kterým se potýkají, je kupčení s pozemky.

„Jsem naštvaný. Sto dvaceti lidem jsem pomáhal v dobrém úmyslu s převodem parcel, tehdy to bylo za směšnou částku. Dnes je někteří z nich prodávají za nehoráznou sumu. Je mi z toho smutno,“ postěžoval si Jiří Saniter, dlouholetý předseda frýdlantských zahrádkářů.

Zahrádkáři, kteří hospodaří na pozemcích v majetku města Třince, platí nájemné podle ceníku, který schválila rada již v loňském roce.

„Letos jsme nedělali žádné změny a ani pro rok 2012 o nich neuvažujeme,“ upozornila vedoucí odboru správy majetku města Jana Kafková.

(gapa, lew)

Novojičínsko: mohou být klidní, ceny se nemění

Novojičínský deník se zeptal tří největších měst v okrese na to, zdali hodlají zvedat nájmy na pozemích, na nichž se nacházejí zahrádkářské kolonie. Zatím si mohou milovníci chatek a malých zahrádek oddechnout, žádné výrazné změny se nepřipravují. Například v Novém Jičíně se žádná úprava nájmu nechystá.

„Nájem se podle stanovených smluv zvedá pouze o inflaci,“ sdělil vedoucí majetkoprávního odboru Kamil Žák s tím, že podle jeho informací patří Nový Jičín v tomto ohledu mezi levnější města. Stejná nebo alespoň podobná situace panuje také v Příboře, kde veškerou dělbu pozemků spravuje svaz zahrádkářů, a v Kopřivnici, kde rovněž nemíní vedení města hýbat s cenami nájmů pozemků.

(vru)

Opavsko: od loňska platí dvaapůlkrát více, město může chtít až devět korun

Opavští zahrádkáři platí za nájmy svých zahrádek dvaapůlkrát více než před rokem 2011. O tom, že vedení města zdražilo nájmy o 150 procent, se dozvěděli loni na jaře a byl z toho velký poprask.

Dlouhá léta platili za čtvereční metr dvě koruny, najednou měli platit korun pět. Jak tehdy zdůraznila mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná, město cenu zvedlo, ale nešlo až k možné horní hranici: „Ke zvýšení nájemného vedla nedobrá finanční situace města. Za zahrádky se platila naprosto minimální částka, město má přitom podle cenového věstníku nárok vybírat za pozemky zahrádek až devět korun za metr čtvereční za rok.“ Jedním z nespokojených byl Opavan Dušan Těžký: „Zdražit nájem o 150 procent za metr čtvereční je nehoráznost nového zastupitelstva, které pro občany Opavy schválilo jedině zdražení poplatků za psy a popelnice,“ uvedl tehdy rozhořčeně.

Přitom zahrádkářské kolonie jsou většinou v místech, která se pro jiné účely prakticky využít nedají, například v zátopových oblastech, které již několikrát byly postiženy povodní a zahrádkáři si vše museli obnovit z vlastních prostředků. „To ale město nezajímá, to potřebuje peníze do rozpočtu, tak zdraží,“ řekl Těžký. Naopak magistrát slovy tiskové mluvčí soudil, že zdražení není nijak závratné: „Při průměrné výměře pozemku zahrádky, která je tři sta až čtyři sta metrů čtverečních, občané za svou zahrádku zaplatí nájemné 1500 až 2000 korun za rok, což, jak se domníváme, není nijak vysoká částka,“ zmínila Lada Dobrovolná a dodala, že město vše předem prodiskutovalo také se zástupci Českého svazu zahrádkářů.

(ver, kus)

Bruntálsko a Krnovsko: neziskovky, k nimž zahrádkáři patří, zaplatí v Krnově víc

Krnovští zahrádkáři nelibě nesou, že radnice zdražuje pronajímání pozemků ve vlastnictví města. Někteří nyní zaplatí i desetinásobně více. Části z nich ceny platí od 1. září, dalším se změní od 1. ledna příštího roku.

Dvojnásobná cena pronájmu čeká individuální zahrádkáře, a zahrádkáře sdružené v Českém zahrádkářském svazu dokonce desetinásobek.

Právě neziskové organizace, které mají od města pronajaté pozemky, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Dosud platily za metr čtvereční dvacet haléřů, nyní je roční sazba zvýšena na dvě koruny za metr čtvereční. Jedná se hlavně o pozemky, které užívají organizace jako Český zahrádkářský svaz, Český svaz chovatelů, Český kynologický svaz, Český rybářský svaz nebo Tělovýchovná jednota Čochtan.

Svaz zahrádkářů nabízí městu kompromis. Ze současných dvaceti haléřů za metr zvýšit nájem jen na jednu korunu místo na dvě. Zahrádkáři jsou většinou starší lidé, kteří musejí obracet každou korunu.

V Bruntále platí zahrádkáři městu jednu korunu za metr čtvereční pronajatého pozemku. Se změnou ceny radnice nepočítá. Celkem je takto v Bruntále pronajato zahrádkářům sedmnáct hektarů pozemků.

(ot, voz)