„Bydlíme tady teprve rok a půl a předtím jsem nic podobného nezažila,“ řekla mladá žena. V prvním okamžiku dokonce nevěděla, o co jde, bála se, že jí spadne dům. „Jsem navíc těhotná a z toho šoku mě rozbolelo břicho,“ svěřila se paní Irena. Od té doby už sice tyto stavy nezažívá, ale na otřesy si prý asi nikdy nezvykne. „Vždycky znejistím,“ říká.
A jaký je skutečný vliv těžby na životy lidí v poddolovaných oblastech? Na to by měl dát odpověď sociologický průzkum, který v těchto dnech začal. Měl by být součástí studie, která má zjistit vliv seismických jevů na psychiku lidí před pokračováním těžby v oblasti Zimného dolu.
„Cílem výzkumu je získat objektivní informace o tom, co v souvislosti s těžbou a působením OKD v regionu lidi nejvíce trápí a co by OKD mohlo udělat pro zlepšení jejich života,“ informoval mluvčí těžební společnosti Vladislav Sobol.
Podle předsedy občanského sdružení Orlovák Radima Lapšanského byli u zrodu dnes už odvolaní členové Osadního výboru Zimný důl. „Dohoda vznikla z jednání mezi osadním výborem a Dolem Karviná,“ sdělil Lapšanský.
Jak dodal mluvčí Sobol, byla to jedna z podmínek osadního výboru, kterou dalo Ministerstvo životního prostředí jako součást souhlasného stanoviska k dokumentaci EIA na pokračování hornické činnosti Dolu Karviná, závodu Lazy.
A jak bude samotný průzkum vypadat? „Vše bude probíhat formou osobního rozhovoru podle připraveného dotazníku u stovky lidí ze Zimného dolu,“ prozradil mluvčí OKD. Tazatelé se budou s lidmi bavit o poškození životního prostředí a budou zjišťovat povědomí obyvatel o důlních škodách. „Na přípravě i vyhodnocení se bude podílet psycholog,“ dodal Sobol.
Podle místostarosty Orlové Radislava Mojžíška vedení města vítá každou aktivitu, která může být ve prospěch obyvatel. „Výsledky průzkumu mohou být ku prospěchu občanům v lokalitách postižených důlní činností,“ sdělil místostarosta.