Firma vysvětlovala, jak hodlá do budoucna řešit bydlení v problémových lokalitách a v ubytovnách, kam stěhuje neplatiče. „Jsme tak silná realitní skupina, že si můžeme dovolit nechat některé naše byty neobsazené. Chceme tím dosáhnout snížení počtu problémových lidí v některých lokalitách a tím zklidnění situace. Teprve poté budeme naše byty obsazovat novými nájemníky, které si navíc důkladně prověříme. Není pravdou, že bychom se snažili byty obsadit za každou cenu, abychom získávali peníze z nájemného a sociálních dávek vyplácených státem. To bychom už mohli udělat dávno a během dvou až tří týdnu bychom byty obsadili až po strop. Naopak, my z vybraného nájmu nemáme žádný zisk navíc, protože všechny peníze okamžitě vkládáme do obnovy bytového fondu,“ řekl už dříve mluvčí RPG Petr Handl.

Se svým záměrem se na setkání chystal i primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk. Ve středu prezentoval až utopický návrh: „Chtěli bychom od RPG některé domy převzít a spravovat je sami. Dokážeme si představit, že bychom převzali do své správy i ubytovny Merkur nebo Impuls. Firmě to navrhneme a uvidíme, zda se dohodneme.“

Osmanczyk na dvou veřejných schůzkách o bezpečnosti ve městě potvrdil, že radnice bude konat několik opatření, která mají mít razantní dopad na lidi zneužívající sociální systém.

„Končíme s tolerancí. S častými kontrolami musejí počítat provozovatele sběren. Každý den strážníci v problémových lokalitách odhalují děti, které nechodí do školy a tyto kontroly se ještě více zpřísní. Prověrkou majetku projdou žadatelé o sociální dávky. Opatření je několik a často to chce osobní odvahu úředníků magistrátu,“ řekl primátor.

První muž Havířova šel ve svých slovech ještě dál a připustil snahu zbavit se problémových lidí. "Kdo nebude respektovat jasná pravidla, nebude se chovat podle zákonů, nemůže v našem městě bydlet. Nezodpovědné chování se těmto lidem nesmí vyplácet," prohlásil ke svému záměru zavést ve městě vládu tvrdé a nekompromisní ruky.