Srovnání je v rámci všech čtyř moravských krajů.

Na jeho teritoriu jezdí bez povinného ručení téměř deset tisíc vozidel a za posledních šest let tito nezodpovědní řidiči způsobili celkem 742 škod v hodnotě 36,5 milionu korun.

„Dle indexu rizikovosti výskytu nepojištěné škody, který dává do poměru počty registrovaných vozidel a počty nepojištěných škod, je nejrizikovějším okresem Moravskoslezského kraje okres Karviná,“ vysvětlil výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec s tím, že index rizikovosti pro Karvinsko je 1,40.

S odstupem následuje Ostrava­-Město s indexem 1,14 a Bruntálsko s 1,10. „Okres Karviná je také nejrizikovějším okresem z celé Moravy,“ dodal Hradec. Podle něj přitom řidiči, kteří jezdí bez povinného ručení, dost riskují.

„Za každý den bez povinného ručení zaplatí majitel auta do garančního fondu ČKP sankční příspěvek dvacet až tři sta korun a také náklady spojené s uplatněním a vymáháním příspěvku,“ uvedl ředitel ČKP s tím, že hříšníky odhalí při pravidelném srovnávání dat registru všech vozidel s databází pojištěných vozidel. Výše příspěvku závisí na typu vozidla za malou motorku zaplatíte dvacet korun, běžné osobní auto vyjde na padesát až sedmdesát korun, náklaďák na tři sta. „Největšímu riziku se ale vystavují ti, kteří způsobí dopravní nehodu,“ upozornil Hradec.

Vzpomněl si na případ patnáctiletého mladíka, který na nepojištěné motorce vjel ve velké rychlosti do lesa, kde havaroval a přitom se zranil jeho sedmnáctiletý spolujezdec. Škoda na zdraví byla vyčíslena na dvacet milionů korun. Vzhledem k tomu, že byl řidič nezletilý, bude pojišťovna tuto částku požadovat po jeho rodičích. „A přitom povinné ručení na celý rok by ho vyšlo zhruba na tři sta korun,“ sdělil ředitel.

Podle policejního mluvčího Miroslava Kolátka se s řidiči bez povinného ručení setkávají také muži zákona. „Pokud řidič nepředloží zelenou kartu a jede autem, které mu nepatří, hrozí mu bloková pokuta do dvou tisíc korun a majitele auta oznámíme magistrátu ke správnímu řízení. Pokud je zadržený řidič majitelem vozu, oznámíme jej úřadům rovnou,“ uvedl Kolátek.