Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potvrdil zákaz mítinku radikálů v Havířově

Havířov - Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek zamítl žalobu Dělnické strany sociální spravedlnosti, která se domáhala zrušení zákazu pátečního mítinku v havířovském Šumbarku.

27.10.2011
SDÍLEJ:

Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš VandasFoto: Libor Běčák

Radikálové přesto oznámili, že mítink budou organizovat za každou cenu a na zákazy nebudou brát ohledy. Policie a magistrát však mají oprávnění shromáždění rozpustit. Policisté se připravují i na nejhorší variantu, ve které by museli nasadit těžkooděnce. Pokud se radikálové v pátek dopoledne sejdou, budou vyzváni, aby své shromáždění rozpustili. Dá se předpokládat, že k násilnému rozehnání by mohlo dojít až v krajním případě. To hrozí například při pokusu uspořádat pochod do staré šumbarské čtvrti, kterou obývají Romové.

Jak už Deník informoval, mítink DSSS zakázal havířovský magistrát krátce poté, co jej strana ohlásila.

Zástupci DSSS naplánovali shromáždění na státní svátek 28. října v 11 hodin na náměstíčku v Moravské ulici. Mimo jiné na něm chtějí odstartovat petici proti sestěhování nepřizpůsobivých občanů do města.

Úředníci havířovského magistrátu však akci zakázali, a to i s ohledem na události, kteréprovázely ten předešlý.

„Vzhledem k tomu, že v části města Havířov-Šumbark dochází v posledních letech k nárůstu osob společensky nepřizpůsobivých a s přihlédnutím k průběhu nedávného shromáždění DSSS v Havířově a k projevům na něm prezentovaným, vznikly důvodné obavy z toho, že při konání mítinku, případně po jeho bezprostředním skončení, může dojít k eskalaci nepřátelských nálad a následně i fyzickému ohrožení účastníků mítinku nebo občanů žijících v této části města a tím i k újmě na zdraví,“ uvedla v odůvodnění vedoucí odboru vnitřních věcí Leona Večeřová.

Tyto obavy podle ní pramení i z fyzického napadání příslušníků obou skupin navzájem, jak jsme tomu byli svědky v jiných městech. S ohledem na to, aby nedošlo k prohlubování těchto nepokojů a k ohrožení samotných účastníků shromáždění, rozhodl magistrát shromáždění zakázat,“ dodala Leona Večeřová.

Členové DSSS s argumenty pro zákaz shromáždění nesouhlasí, považují je také za snahu omezit svobodu slova a shromaždování. Zástupce Místní organizace DSSS Havířov Bedřich Tvrdý proto okamžitě podal žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě, po kterém požaduje zrušení zákazu mítinku v plném rozsahu a úhradu soudních poplatků.

„Předseda dělnické strany Tomáš Vandas navíc uvedl, že do Havířova v den státního svátku přijede za všech okolností a přípravy na mítink jsou v plném proudu,“ dodal místopředseda DSSS Jiří Štěpánek.

Stanovisko DSSS
Krajský soud v Ostravě svým usnesením zamítl žalobu na havířovský magistrát, kterou podal zástupce Místní organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Havířově pan Bedřich Tvrdý (DSSS). Žaloba se domáhala zrušení zákazu shromáždění, které se má uskutečnit v pátek v Havířově–Šumbarku. DSSS vnímá rozsudek jako další důkaz totalitních praktik současného režimu, který se bojí opozičních názorů a hlavně má strach z narůstající nespokojenosti lidí, která se projevuje i vyšší účastí na náměstích. Proti rozsudku bude podána po jeho doručení kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Předseda DSSS Tomáš Vandas v reakci na skandální potlačování svobody slova a zneužívání justice proti politickým oponentům prohlásil, že 28. října na nahlášené místo shromáždění přijede, aby si promluvil s lidmi o situaci ve městě. Jiří Štěpánek, místopředseda DSSS

Libor Běčák
Libor Pristáš

27.10.2011
SDÍLEJ:
Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

V minulé sezoně se povedlo fotbalistům Doubravy vyhrát okresní přebor. I díky tomu budou teď v televizi.

Doubrava přiveze autobus fandů

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení