Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vandasův mítink v Havířově úředníci nepřerušili

Havířov – Bez incidentů se v pátek dopoledne obešel mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti v havířovském Šumbarku. Magistrát shromáždění sice zakázal, předseda Tomáš Vandas se ale utišit nenechal.

28.10.2011
SDÍLEJ:

Mítink DSSS v Havířově-Šumbarku.Foto: Libor Pristáš

Posílené hlídky městské policie a policisté ze speciální pořádkové jednotky začali Šumbark hlídat už ráno. Důvodem policejních manévrů byl ohlášený mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ten sice město zakázalo a soud jeho rozhodnutí ve čtvrtek potvrdil, zástupci strany však avizovali, že zákaz nebudou respektovat a na náměstí v Moravské ulici se v 11 hodin sejdou.

Vše o aktuální situaci v Havířově čtěte v Souvisejících článcích

Protože město mělo v ruce soudní rozhodnutí o tom, že shromáždění je nepovolené, mohlo ho kdykoli rozpustit. Předpokládalo se, že samotné setkání, pokud by se obešlo bez incidentů, by mohlo proběhnout bez represe. Policie však rozhodně nechtěla nechat účastníky vstoupit mezi domy starého Šumbarku.

Otázkou zůstávalo, v jaké chvíli a za jakých okolností by se k rozpouštění shromáždění přikročilo. „Na místě máme vedoucí odboru vnitřních věcí, která je v kontaktu s policejním velením. Je čistě na jejich individuálním posouzení situace, kdy uznají, že se jedná o shromáždění, které není povoleno. Pravomoc k rozpuštění mají,“ řekl v pátek dopoledne tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík.

Bez konfliktů
Na náměstíčku se sešla doslova hrstka lidí, spíše příznivců DSSS. Zbývající přítomní byli policisté a novináři. Někteří obyvatelé dění sledovali za svých oken a balkonů. Předseda Vandas se v 11 hodin chopil megafonu a od té doby už nebyl k utišení. Úřednice magistrátu nejprve začala výzvu k ukončení číst bez megafonu, pak ji policisté přinesli aparát, který její slova zesílil. Nestačilo to však na Vandase, který hovořil bez přestávky až do závěrečného finiše. Mítink tak byl ukončen až po vyčerpání kritických slov mířených především vůči sociální politice státu.

Policie si připravila několik variant dohledu. Republiková policie měla v ulicích své hlídky, pro kontakt s účastníky byli připraveni policisté z antikonfliktního týmu a v záloze na parkovišti u učiliště čekali těžkooděnci z krajské speciální pořádkové jednotky.

Posílené hlídky měla také městské policie, která po delší době oprášila výbavu své zásahové jednotky. Naposledy ji použila zřejmě před několika lety, když radikálové pochodovali městem do Životic. K zásahu tak v pátek byli připraveni i strážníci vybavení přilbami, chrániči a štíty. Jde o lehčí verzi výbavy, než jakou používají policejní těžkooděnci.

Na náměstí v Moravské ulici, kde se má shromáždění konat, si policie ráno připravila svou techniku. Poblíž stál speciální monitorovací vůz vybavený především kamerami. Operátoři měli k dispozici několik kamer umístěných na střeše dodávky, včetně termovize. Na sloupy u náměstíčka instalovali mobilní kamery s bezdrátovým přenosem.

Vyhodnocení přímo na místě akce
Všechny záznamy může policie vyhodnocovat už v průběhu akce nebo po jejím skončení. Především je používá k identifikování pachatelů přestupků nebo trestných činů. Přímo na místě zásahu má policie zpravidla také štábní vozidlo, kde sedí velení akce. Na monitorech má obraz z kamer a současně vyhodnocuje i informace od policistů v terénu. Při poslední akci u sociální ubytovny Merkur mohli velitelé vidět i záběry z kamer na vrtulníku. S pomocí jeho termokamery viděli kolik, osob se nachází v lese za ubytovnou. K místu pak mohli operativně přesouvat těžkooděnce.

Vedle Šumbarku, kde se policie obávala především toho, aby se účastníci nepřesunuli do staré části čtvrti obývané romskou populací, hlídky hlídaly také Prostřední Suchou a sociální ubytovnu Merkur. Právě tam museli těžkooděnci zasahovat po posledním mítinku DSSS. Deník o tom informoval v článku: OBRAZEM: Na radikály dohlédla policie

Kolona vozidel s těžkooděnci opustila město v pravé poledne. V ulicích ale dále zůstávaly hlídky republikové i městské policie.

Autor: Libor Běčák

28.10.2011
SDÍLEJ:
Auto v centru Havířova při nehodě zničilo semafor pro chodce.
AKTUALIZUJEME
4

Opilá řidička při nehodě v centru Havířova zničila semafor

V minulé sezoně se povedlo fotbalistům Doubravy vyhrát okresní přebor. I díky tomu budou teď v televizi.

Doubrava přiveze autobus fandů

Díky voličským průkazům budou lidé z Karvinska volit po celém světě

Karvinsko – Téměř dva tisíce voličských průkazů vydaly letos městské a obecní úřady na Karvinsku lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přistoupí k volebním urnám mimo své trvalé bydliště.

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Karvinsko /FOTO/ – Po letní pauze pokračujeme v našem seriálu, kde se vydávame na fotbaly z nejnižších soutěží. Jako dvanácté přišly na řadu Horní Bludovice.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

77letá žena byla v pátek ráno sražena osobním automobilem, když v Petřvaldě přecházela frekventovanou silnici.

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení