A důsledky by to mělo i pro několik stovek tamních obyvatel. „Viděli jsme to ve čtvrtek v televizi, úplně nás to zaskočilo. S námi to nikdo neprojednával,“ prozradila Věra Januszová, která už ve Starém Městě bydlí 52 let.

O záměru důlní společnosti rozšířit těžbu pod obydlenou části Karviné informovali minulý týden na oficiální tiskové konferenci zástupci města. Společnost OKD projevila zájem o těžbu pod Starým Rájem, Darkovem a Starým Městem. Rozšíření těžby v takovém rozsahu ale vedení města odmítlo. „Pro nás je takové rozšíření těžby nepřijatelné,“ uvedl primátor Karviné Tomáš Hanzel s tím, že odmítají těžbu pod hustě osídleným Rájem i Darkovem s památkově chráněnými objekty.

Jak sám Hanzel řekl, jedinou pro město přijatelnou variantou je těžba pod Starým Městem, kde leží zhruba 20 milionů tun uhlí. I v tomto případě však za podmínek, které už vedení města těžební společnosti předložilo.

„Pokud by pod Starým Městem těžilo a ovlivnilo to životy tamních lidí, chceme, aby je OKD nadstandardně odškodnilo a byli bychom rádi, aby ti lidé zůstali v Karviné nejlépe aby jim postavili těžaři nové domky v nějakém pěkném místě,“ řekl primátor. Zároveň dodal, že před vlivy těžby musí být chráněna také průmyslová zóna, kde pracuje 1600 místních lidí.

Lidé: Říkali, že tu těžit nebudou

Starousedlíky i ty, kteří tam opravili či dokonce postavili nové domy, informace o plánech těžařů znervóznila. Podle Věry Januszové mohlo OKD alespoň svolat nějakou schůzi, kde by o záměru obyvatele čtvrti informovali.

Podobně překvapený je i pan Martin, který se o plánech OKD také dozvěděl z televize. „Samozřejmě, že byly nějaké fámy, že by se tady mělo těžit, ale oficiálně nám nikdo nic neřekl. Postavili nás před hotovou věci,“ říká muž, který ve Starém Městě žije 40 let.

Navíc prý je důlní společnost v minulosti ujišťovala, že těžbu v lokalitě už neplánují. „Ještě před pár lety nám vyjednavači z OKD tvrdili, že těžba pod Starým Městem je pro ně uzavřená kapitola,“ dodal Martin.

Lidé také nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že se zde má začít těžit, přesto, že se tu stále staví nové domky. „Oni tu povolují stavby a teď se tu má začít těžit. Navíc tady každý v okolí něco opravuje nebo renovuje. Třeba tady sousedi nedávno zateplovali, já jsem si dal do domu nová okna a teď to přijde vniveč,“ podivuje se František Szebesta, který tam žije od narození.

A strašák stěhování neděsí jen starousedlíky, kteří v oblasti žijí celý život. Radost z něj nemají ani mladí lidé, kteří se tam přistěhovali. „Sousedi jsou z té zprávy úplně v háji. Vedle bydlí zhruba deset roků pětadvacetiletý kluk, který plánuje rodinu a teď přijde tohle,“ přiblížil náladu lidé ve Starém Městě Martin.

Staroměstští však neskládají zbraně a jsou připraveni se těžbě bránit. „Určitě se nějak chceme bránit, nechceme to nechat jen tak,“ prozradila Věra Januszová. Také pan Martin počítá s tím, že by mohla vzniknout nějaká petice. „Ono to není jen tak. Když se tady uvažovalo před pětadvaceti lety, že tu bude těžba, tak někteří starší obyvatelé, když se to dozvěděli, tak z toho onemocněli a někteří i umřeli,“ připomněl muž.

Těžba už za pět let?

Zda se bude pod Starým Městem těžit a kdy, dnes nikdo s určitostí neřekne. Vše je odvislé od výsledků jednání těžařů s městem. Podle odhadů by se však těžba dotkla zhruba stovky domů a asi pěti set lidí z necelých osmi set, kteří ve Starém Městě bydlí.

Podle mluvčího OKD Vladislava Sobola bude OKD názor města respektovat. „Vždy, když se jedná o rozšíření těžby, musíme sladit své zájmy s městem a s lidmi, kterých se to týká. My si nemůžeme a nechceme diktovat podmínky, vše probíhá na základě dohody,“ uvedl Sobol.