Důvod vysvětlil Stanislav Mrózek, vedoucího střediska Slezské diakonie Bethel Třinec-Kanada, kde funguje terénní program, sociální rehabilitace a noclehárna pro muže bez domova.
„Cadillac jsme pořídili v Čechách,“ vysvětluje Stanislav Mrózek. „Na podvalníku jsme ho dopravili do Českého Těšína a tady s ním máme velké plány,“ směje se. Plány pochopitelně spočívají v celkové renovaci auta a získání průkazu historického vozidla. Nejzajímavější na celé věci je ale to, kdo vlastně bude luxusní americké vozidlo opravovat.
„Inspirovali jsme se jedním pořadem na Discovery Channel,“ vzpomíná Mrózek. „Ve zkratce se jednalo o to, že tři lidi z problémového prostředí pracovali pod vedením firmy So-Cal Speed Shop na kompletní přestavbě auta. Jednak se při tom naučili spoustu nových dovedností, jednak jim to pomohlo odrazit se ode dna,“ popisuje vedoucí Bethelu a pokračuje: „Napadlo mě, že by se něco podobného dalo zorganizovat u nás, ve Slezské diakonii. Rádi bychom z Cadillacu udělali plně funkčního veterána, něco jako vizitku Slezské diakonie, se kterou bychom se mohli blýsknout při různých příležitostech.“ Díky celé akci by zkrátka do světlejších zítřků mohl nastartovat nejen samotný Cadillac, ale i lidi, kteří se o jeho nový rozjezd zaslouží.
Sestavit tým opravářů ale nebylo zrovna jednoduché. „Z našich uživatelů bylo potřeba vybrat lidi s reálnou šancí na nový start do života,“ vysvětluje Mrózek, „Takové, kteří by neměli problémy s alkoholem, gamblerstvím nebo nesplacenými dluhy, a zároveň by v sobě měli předpoklady pro dodržování pracovní morálky,“ dodal.
Nakonec se v týmu ocitli David, Honza a Vašek – dva mladí muži z Karviné a jeden třicátník z Třince. Podařilo se sehnat i odborníky, kteří jim poskytnou zasvěcené vedení například na poli mechaniky nebo lakýrnictví. Svou troškou do mlýna přispějí i uživatelky azylového domu Slezské diakonie Sára v Třinci, které si vzaly na starost čištění vybraných součástí vybavení automobilu.
„Vážně chceme, aby byl celý projekt vidět,“ plánuje Mrózek. „Uveřejníme informace i fotky v motoristickém magazínu Chrom & Plameny, zaměřeném na soudobé i klasické americké automobily. Krom toho dostaneme i prostor pro prezentaci celého projektu na akci Lucky Cruisers Weekend – celorepublikovém srazu příznivců klasických amerických automobilů. A to už je pořádná výsada, která člověku do klína nespadne jen tak každý den,“ vysvětlil Mrózek.
„Na samotném autě začnou být změny vidět už brzy,“ uvažuje Mrózek. „Nám jde ale hlavně o to, aby se změny projevily v životě lidí bez domova, se kterými jsme se do oprav pustili. Samozřejmě budeme rádi, když se nám Cadillac podaří zprovoznit. Ještě víc si ale budeme vážit toho, když se nám na nový rozjezd podaří připravit naše uživatele,“ uzavřel Mrózek.