V obci stoupla po sestěhování Romů z celého kraje o celých osmatřicet procent kriminalita, takže není divu, že Sušané chtějí větší bezpečí. Kvůli tomu schůzku starosta Horní Suché Jan Lipner svolal, ale po jejím skončení nebyl přesvědčen, že několikahodinové sezení bylo tím, co Sušané očekávali.
Splnila schůzka vaše očekávání?
Moc ne. Všichni se sice vypovídali a přiblížili své problémy, ale konkrétní řešení a východisko jsme nenašli. Ale na druhou stranu je tu šance, že díky tomu aspoň něco pohne. Romský problém je tu řadu let, ale nikdo ho vůbec neřešil, takže určitě nejde vše vyřešit mávnutím kouzelného proutku. Jak správně říkal pan Čunek ze Vsetína, s romským problémem jsme se narodili a také s ním umřeme.
Co vás nejvíc trápí?
Nejvíc asi migrující lidé. Bývají to i celé rodiny. Když nevíte, kdo v obci je, tak ho nemůžete ani pořádně kontrolovat. Trestnou činnost v obci totiž páchají mnohdy ti, kteří přijedou na návštěvu, něco ukradnou a jedou dál. Stejně to vnímají i policisté, kteří by také rádi věděli, kde se řada lidí nachází. Každopádně by se měla zlepšit administrativa týkající se evidence trvalých pobytů. K nám se například do Důlní ulice přistěhovalo několik desítek Romů z celého kraje. No a někteří se dodnes vůbec nepřihlásili. My musíme zajistit například odvoz odpadů a další služby, ale peníze z daní za ně berou jiná města. Mnohdy je to dané tím, že ti lidé nemají vůbec ponětí o tom, co mají udělat. Při jedné kontrole jsme o tom s těmi lidmi mluvili a jeden muž vytáhl tisíc korun, dával mi je a říkal, ať si to vezmu, ať ty odpadky odvážíme. Musel jsem mu vysvětlit, že takhle to nejde. On o úředním styku neměl vůbec žádné potuchy a ani ho nechtěl absolvovat. I když musím uznat, že se situace trochu zlepšila, když se pár lidí přihlásilo a někteří se dokonce přihlásili k práci ve veřejné službě.
V tomto roce se změnily podmínky pro udělování sociálních dávek. Chodí romské děti víc do školy?
Podle statistik ano. Hlavně se změnila jedna věc. Ještě loni měly některé děti i více než tisíc neomluvených hodin za školní rok. Nyní už chodí rodiče děti omlouvat, jinak by totiž dávky nedostali. Paní ředitelka ale také uznala, že děti chodí víc, i když je jejich absence vyšší, než u ostatních. Když je dítě nemocné, tak je nejdříve čtyři dny doma, pak jde teprve k doktorovi, pár dní si poleží, a když se má vrátit, tak se musí nejdříve odvšivit. I to je realita dnešní doby. Největší problémy jsou v tomto ohledu zase s migrujícími rodinami. Ty neposílají děti pravidelně do školy, pak se dvakrát třikrát přestěhují, takže nám byl uveden šokující příklad. Některé děti neumějí číst a psát ještě ve třetí třídě. A to jednoznačně chyba rodičů.
V Důlní ulici byly obydlené dva polorozpadlé domy Romy z celého kraje, a to díky projektu pana Kumara. Ten nyní požaduje další peníze od kraje. Podpoříte ho, když je zřejmé, že v tomto případě nefunguje nic podle toho, co slíbil?
Od počátku jsme poukazovali na to, že zde musí být terénní pracovník. Věděli jsme, že nejde jen sestěhovat Romy, dát jim třeba materiál na opravu domu a doufat, že když si sami něco opraví, tak si toho budou vážit. Nyní si to konečně uvědomil i pan Kumar a právě na terénní pracovníky chce získat finance. I když nás prozatím zklamal, tak jeho projekt podpoříme, protože víme, že toto je dobrý krok a je lepší aspoň něco, nežli nic.
Co říkáte tomu, že policie v rámci úspor zavírá v noci místní služebnu?
Samozřejmě s tím vnitřně nesouhlasím. Když navíc vidím, že zde tabulkově chybí policisté, nebo co se děje v blízkosti služebny, tak policistům hodně fandím, aby se měli pokaždé kam vrátit. Když se tato zpráva rozšíří, tak bych se asi moc nedivil, kdyby i tuto služebnu někdo vykradl.
Čtěte také:
Drogové doupě bylo v sousedství policejní stanice
Kriminalita v Horní Suché rapidně roste
Rodiny se učí žít, aby jim úřady nevzaly děti