Podle mluvčí města Nataši Cibulkové vznikl nápad v dopravní komisi. „Číslování navrhl zastupitel Vladimír Polášek. Vedl ho k tomu fakt, že ne všichni jsou místní a vědí, kde je kupříkladu rondel u „shellky“ či u Horníka,“ vysvětlila Cibulková s tím, že ho ostatní členové podpořili a odbor dopravy se tím začal zabývat.

Původní představa prý byla, že uprostřed rondelu by bylo číslo, viditelné ze všech stran. „Tuto vizi je však třeba dořešit, protože kupříkladu na kruhovém objezdu u pošty máme uprostřed strom a číslo by bylo těžko viditelné,“ tvrdí mluvčí.

Zatím není ani jasné, odkud se budou rondely číslovat. „Zatím se jeví logičtější úvaha, že by jedničkou byl ten u Horníka, na příjezdové cestě od Ostravy a pětkou rondel u nemocnice,“ dodala Cibulková s tím, že zatím není nic definitivní.

Možná už příští rok

Očíslování křižovatek by mělo vyjít na zhruba 250 tisíc korun, a pokud zastupitelé tuto realizaci schválí, mělo by se tak stát už v příštím roce.

Číslování kruhových objezdů vítají také policisté. „Určitě je to dobrý nápad. Někdo zavolá a řekne, že je na některém rondelu nehoda, tak operační, který třeba nezná Orlovou, neví, kde to přesně je,“ řekl mluvčí policie Jaroslav Kus s tím, že číslování by mohlo tuto situaci vyřešit.

Nápad se líbí také hasičům. „Každé číslování situaci zjednodušuje. A neplatí to jen pro kruhové objezdy, ale třeba i pro přejezdy nebo přechody. Ne každý, kdo volá na tísňovou linku, zná přesnou adresu,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Lidé: Dobrý nápad

Pozitivně se na tento návrh dívají obyvatelé Orlové. „Určitě je to dobrý nápad a toto opatření vítám,“ řekl Felix Stachal. Prý se ale nejedná o úplnou novinku. „Lidé už to používají normálně. Já třeba bydlím na čtyřce,“ dodala Věra Klowersová s tím, že čtyřka je mezi obyvateli označení kruhového objezdu u benzinky Shell.

O podobném nápadu zatím neuvažují v Karviné, kde mají čtyři kruhové objezdy. „Ta situace není taková jako v Orlové, ty rondely nejsou na jedné silnici,“ sdělil vedoucí Odboru dopravy Lumír Marszalek.

Navíc jsou prý ty karvinské lehce popsatelné. „Jeden je u Kauflandu, jiný třeba u bývalého OSP, takže každý ví, o který jde,“ dodal Marszalek.