A některé se i bojí, často pod vlivem toho, jak je starší bratr nebo sestra děsí historkami o těžkých prověrkách, zkoušení a hoře učení, nad kterým stráví dlouhé hodiny. Děti, které starší sourozence nemají, jsou o to zvědavější.

Některé školy v regionu připravily takzvanou školu nanečisto, kam se děti mohou přijít podívat, sednout si do opravdové školní lavice, potkat se s paní učitelkou, zkusit si, jaké je to, pracovat ve třídě, sníst svačinu…

Už poosmé se toto chystá například v Bohumíně, na Základní škole na třídě Edvarda Beneše. „Nezáleží na tom, kterou základní školu budou budoucí prvňáčci od září příštího roku navštěvovat. Chceme jim hlavně usnadnit přechod z mateřské školky do základní školy. Nenásilnou formou se proto budou seznamovat se školním prostředím a s některými činnostmi, které jsou se školou spojené. Tato setkání se nám osvědčila a mají u rodičů i dětí velký ohlas, proto v projektu pokračujeme,“ uvedla ředitelka pořádající základní školy Barbora Bolcarovičová. Do třídy s dětmi mohou i rodiče.

Podobné věci pořádají i v dalších městech. „Předloni jsme s dcerou byli ve škole, na cvičné hodině. Moc se jí to líbilo, teď už je ve druhé třídě. Ale prvotní nadšení ze školy už pochopitelně vyprchalo, teď už občas zlobí, když se má učit a psát úkoly,“ usmála se Lenka Brudná z Karviné.
Zájemci o výukové hodiny nanečisto se mohou na možnosti informovat v nejbližší škole u svého bydliště.