I přesto, že například Karviná zahrádkářům nezakazuje zbavovat se listí ze stromů tímto způsobem, mohou se tito lidé „se zlou potázat“. Zákon o ochraně ovzduší totiž pálení mokrého listí i trávy venku zakazuje.

„Je ale potřeba, aby nám to lidé ohlásili minimálně městské policii, a aby byli konkrétní, protože strážníci mají na starost obecně veřejný pořádek a mají hodně práce, takže systematické kontroly třeba ve spolupráci a našimi úředníky se například k pálení listí nebo trávy nedělají,“ vysvětlila mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že kontroly dělají spíše lidé z odboru životního prostředí v rámci terénní práce.

Prý ji překvapuje, že listí domkaři pálí, když si ho mohou nechat odvézt v rámci svozu bioodpadu. „Lidé si neuvědomují, že pálením listí riskují pokutu,“ dodala Swiderová.

Podobný problém trápí v těchto dnech mnoho lidí. Například jedna čtenářka Deníku z Dětmarovic se postěžovala, že když sousedé pálí listí, nemůže ani s dětmi vyjít ven. „Je to bezohlednost. Lidé od Koukolné až do centra tady přes den pálí listí. Je to tady kompletně zadýmené,“ svěřila se redakci jedna u obyvatelek Dětmarovic. „Bydlíme v dolíku, a když je nízký tlak, tak se ten dým drží při zemi, takže je tady nedýchatelně,“ zlobí se žena.

Starosta Dětmarovic Ladislav Rosman si je vědom toho, že to místní lidi trápí, a proto uvažují o vyhlášce, která pálení listí zakazuje. „Nejdříve ale musíme vyřešit svoz bioodpadu. Toho listí je opravdu hodně a kontejnery kapacitně nestačí,“ dodal Rosman.

O vydání vyhlášky, která by v době smogu zakazovala pálit cokoliv, uvažují také v Karviné.

Podle ředitele Městské policie Bohumín Karla Vacha lidé volají především v zimním období. „Jedná se zhruba o dvacet až třicet případů ročně,“ řekl Vach. Prý řeší tyto problémy většinou domluvou. „Ale v případě intenzivnějšího porušení tyto případy postupujeme na odbor životního prostředí k správnímu řízení,“ dodal ředitel.

Čtěte také:
Za vzduch plný jedů si mohou lidé sami