Hraný film s vloženými autentickými scénami je natáčen jako výchovný snímek, který má zapůsobit zejména na mladé lidi s poruchami příjmu potravy. Právě oni končí v ohrožení života v nemocnicích. Film dramaticky zachycuje boj o holý život lidí trpících anorexií nebo bulimií.
Nemoc, která se dá tak skrývat, že ji ani rodič u svého dítěte nepozná. Právě o tom je polohraný film havířovského režiséra Davida Vignera s názvem Sami. Při natáčení poslední scény vyšla havířovská nemocnice štábu vstříc a poskytla jim prostory urgentního příjmu.

„Ten film tentokrát nešlo natočit tak, že by to bylo jako jedno velké hrané drama. Ve filmu jsou i dokumentární části, a to jsou postavy reálné, které tyto zdravotní problémy skutečně mají. Máme tam jednu anorektičku a dokonce kluka, který je anorektik. Ti se s diváky dělí o svůj život. Vypráví o svých problémech a do toho jsou vloženy inscenační scény,“ řekl Vigner.

Hlavní roli nemocné dívky Aničky si zahrála dvacetiletá Kateřina z Horní Suché, která měla s natáčením první zkušenost: „Doufám, že ten film pomůže, protože je to hrozné, když holka dopadne až takto. Já osobně se spíš snažím přibrat, což mi nejde. Hubenost máme v rodině.“
Sedmnáctiletý Jan Lefner ze Zlína studuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Role přítele nemocné dívky pro něho byla zajímavá a poučná. „Hraji Viktora, což je přítel od Aničky, která hubne a má problémy s anorexií. Já ji v jedné době odkopnu kvůli otci a ona má z toho deprese, hubne. Pak se k ní chci vrátit, ale dovím se, že je v nemocnici. Běžím na ní a budu se na ni koukat, jak tady leží,“ popsal svou roli v nemocnici mladý herec.

Matku Aničky si zahrála Havířovanka Eva Vejmělková, která se na děj filmu dívá hned z několika úhlů.

„Ve své psychologické praxi, protože jsem dělala nějakou dobu v psychiatrické léčebně v Bohnicích, jsem bohužel měla možnost poznat spoustu takových dívek, které procházely anorexií nebo bulimii. Moc dobře vím, co tato nemoc obnáší a jsem strašně ráda, že něco takového vzniká, protože prevence je hodně důležitá. Spousta lidí ani netuší, že je to tak velký problém. Ve filmu hraji matku. Je to sice role, která se mi nehraje moc dobře, protože taková matka ve skutečnosti opravdu nejsem. Já se snažím se svými dětmi mluvit o všem, všímat si jich. Tady hraji takovou matku nevšímavou. Bohužel, ona má svou dceru ráda, ale není natolik všímavá, aby poznala, co se děje,“ řekla Vejmělková.

Preventivní film vzniká za podpory ministerstva školství. Široká veřejnost, žáci a studenti by ho mohli shlédnout na jaře příštího roku.

Bára Kelnerová