Dnes platí zákaz provozu pro klasické automaty ve 25 bohumínských ulicích, od začátku prosince se tento zákaz rozšíří i na videoterminály.

„Momentálně v zakázaných místech funguje 140 videoterminálů, které tam přes nesouhlas města povolilo ministerstvo financí,“ uvedla mluvčí města Lucie Balcarová.

Změna je možná díky novému loterijnímu zákonu. Ten dává obcím a městům po letech možnost regulovat provoz jak herních automatů, tak videoloterijních terminálů.

„Ty jsou podobné výherním hracím automatům, ale na rozdíl od nich berou mnohem větší vklady. Proto rozšiřujeme vyhlášku i na videoterminály. To v budoucnu zabrání ministerstvu financí, aby u nás v Bohumíně povolilo další videoterminály,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Loterijní zákon nově

Loterijní zákon přinese od začátku roku 2012 i další změny. Zkrátí se podle něj například délka povolení pro videoterminály z deseti let na tři roky. „Pokud by ministerstvo nestihlo do tří let v Bohumíně zrušit svá povolení, která vydalo pro videoterminály v oblastech se zákazovou vyhláškou, tak jejich provozování v místech se zákazem definitivně skončí podle nového loterijního zákona do tří let,“ uvedla Balcarová.

V Bohumíně proti výherním hracím automatům bojují už od roku 2005, kdy zdejší zastupitelé schválili vyhlášku, která provoz výherních hracích automatů ve 25 konkrétních ulicích v Bohumíně zakázala.

„Tento zákaz město už pětkrát rozšířilo. Ze 140 přístrojů klesl jejich počet na 30. Problém ale dělají městu technicky vyspělejší typy automatů, a to takzvané videoterminály, které povoluje ministerstvo financí. Těch ministerstvo stihlo ve městě povolit, i přes nesouhlas radnice, zhruba 250,“ popsala Lucie Balcarová.