Na rušení nočního klidu v okolí prodejen rychlého občerstvení známých, jako hladová okna, si stěžovali lidé bydlící v jejich okolí tak dlouho, až zastupitelé provoz prodejen značně omezili. Provozovatele zpráva zaskočila a hledají způsob, jak omezení změnit.

V hladových oknech bude kvůli vyhlášce v době od 22 do 4 hodin ráno zakázáno prodávat zboží lidem na ulici. „Účelem vyhlášky je ochrana veřejného pořádku. Ve vybraných částech města bude regulován současný narůstající trend zřizování zařízení, které svým provozem v nočních hodinách narušují pokojné bydlení a negativně zasahují do ústavně zaručeného práva občanů na ochranu soukromí a nerušeného užívání jejich domovů,“ citovala zdůvodnění mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Při uvedení vyhlášky se zástupci města opírají o Ústavní soud ČR.

„Vzhledem k tomu, že v současném právním řádu neexistuje jakékoliv zákonné zmocnění k úpravě provozní doby takovýchto zařízení, umožnil Ústavní soud ČR svým novým výkladem regulaci nežádoucích důsledků provozování prodejních činností v nočních hodinách,“ dodala Wojnarová.

Podnikatelé: Je to naše likvidace

Tento krok se provozovatelům samozřejmě vůbec nelíbí. Zpráva o vyhlášce některé hodně zaskočila a někteří dokonce hovoří o likvidaci jejich podnikání. Nahlas mluví o propuštění svých zaměstnanců.

„Je to pro mě úplná novinka. Nikdo s námi o tomto kroku nemluvil. Zaslechl jsem nějaké zprávy o omezení provozu, ale ty se měly týkat provozoven v okrajových částech města. Pro nás by to byla samozřejmě tragédie, protože na nočním prodeji je naše podnikání založeno a bez něj bychom zkrachovali. Navíc jsem přesvědčen, že tento krok k zajištění nočního klidu určitě nepovede a situace se v tomto směru nezlepší,“ uvedl Milan Kuš, který provozuje hladové okno na Dlouhé třídě nedaleko Společenského domu.

„Určitě bych jako první musel sáhnout k propuštění zaměstnanců, které bych v tomto případě nepotřeboval. Nemůžu pochopit, jak v době krize může někdo takovou věc schválit. Každopádně se nejdřív musím na znění vyhlášky podívat a pak zvážit další kroky,“ dodal Kuš.

Omezení se týká velké plochy různých městských částí. V Havířově-Městě se jedná o lokalitu bytové zástavby ohraničenou ulicemi Na Nábřeží, U Stromovky, Karvinská, Dělnická, Mánesova, Moskevská a 17. listopadu. Je to vlastně uzavřená oblast, do které spadá i celé centrum města.

V městské části Podlesí je lokalita omezená ulicemi 17. listopadu, Studentská, Okrajová a Těšínská.

V Havířově-Šumbarku vybrali zastupitelé dvě oblasti. Ta první je ohraničená ulicemi U Nádraží, Marie Pujmanové, Lidickou a Opletalovou. Druhá je mezi ulicemi Petřvaldskou, Konzumní, Moravskou, Chrpovou, Jedlovou, Lomenou, Generála Svobody a Školní.

Vyhláška by měla vstoupit v platnost po 15 dnech od vyvěšení na úřední desce, tedy už v prosinci tohoto roku.