Modré a žluté vlaky mezi sebou o cestující na dálkové trase soupeří od konce září. Soukromý RegioJet průběžně přidává spoje a vagony, podle toho, jak je dostává po modernizaci z dílen. Také České dráhy skládají své vlaky z modernizovaných vagonů a snaží se cestujícím podbízet cenou a vyšším komfortem.

Více informací o vlakové dopravě čtěte v Souvisejících článcích

Přelomovým dnem konkurenčního boje bude 11. prosinec, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád. Oba dopravci totiž začnou po trase Praha – Ostrava – Havířov jezdit až do Žiliny. ČD už dříve avizovaly, že na tyto spoje nasadí pendolina. RegioJet zvýší počet svých spojů a jeden prodlouží až do Žiliny.

RegioJet postupně více vlaků a nižší cena

„Od 11. prosince nabídneme nové spojení s Žilinou, které bude výrazně levnější, než stojí cesta vlakem dnes. Jedná se o přelom v mezinárodní železniční dopravě, protože jako první středoevropský dopravce RegioJet využije eurolicenci pro provoz mezinárodních dálkových vlaků v celé trase beze změny dopravce na hranicích,“ informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Ranní IC 1006 RegioJet bude ze Žiliny vyjíždět v 6.54 hodin. Stavět bude v Čadci, Třinci a Českém Těšíně. Pak naváže na tradiční trasu přes Havířov, Ostravu do Prahy s příjezdem ve 12.31 hodin. Zpáteční spoj IC 1013 vyjede z Prahy v 15.33 hodin a do Žiliny přijede ve 20.45 hodin.

„Na trase nabídneme veškerý dostupný komfort a jízdné, které je ve srovnání se současnou nabídkou o více než 300 korun nižší. Cena za jízdenku do Žiliny bude začínat u akční ceny na tzv. kreditovou jízdenku na 390 Kč (15,90 EUR). V ceně je samozřejmě rezervace místa, teplé a studené nápoje zdarma, denní tisk, připojení k internetu,“ dodal Ondrůj.

Od 11. prosince nasadí RegioJet další spoje mezi Prahou a Havířovem. IC 1009 vyjede z Prahy 13.33 hodin s příjezdem do Havířova v 17.25 hodin. Zpět pojede jako IC 1018 s odjezdem z Havířova v 18.27 hodin a příjezdem do Prahy ve 22.31 hodin.

Další rozšíření počtu spojů IC RegioJet připravuje od 1. února a následně na konci prvního čtvrtletí.

České dráhy chtějí lákat na pendolino

Jako přímý konkurenční tah proti žlutým vlakům nasadí České dráhy jedno pendolino. Na trase Praha – Ostrava – Havířov – Český Těšín bude jezdit denně a v některé dny budou zajíždět až do Žiliny. Tam budou prodlouženy i některé spoje expresu Hutník, který jezdí po stejné trase. Hutník však bude stavět ve více stanicích, zatímco Pendolino mezi Ostravou a Prahou pouze v Olomouci a Pardubicích. ČD tak chtějí nalákat cestující na velmi rychlou cestu. Z Českého Těšína nebo Havířova bude cesta trvat zhruba 3,5 hodiny. Z Ostravy-Svinova to bude jen 2.56 hodin. Pro srovnání: klasické expresy jedou ze Svinova do Prahy přibližně stejně dlouho s oficiálním jednominutovým rozdílem, Hutník za 3.34 hodin a konkurenční RegiJet 3.33 hodin.

„Zrychlení expresů je možné zvýšením rychlosti vlaků mezi Prahou a Ostravou na 160 km/h. Rychlé pendolino se z Prahy vrací v 17.12 hodin a do Havířova přijede ve 20.37 hodin. Jízdu ukončí v Českém Těšíně. Navíc pojede v sobotu odpolední spoj SC Pendolino 30 ze Žiliny ve 14.03 hodin, z Havířova v 15.19 a příjezdem do Prahy v 18.46 hodin,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský.

Změn doznal také expres Hutník. Aby stačil konkurenci, museli do něj dráhy zařadit nové vagony pro vyšší rychlost, kterou rovněž klimatizovány a mají elektrické zásuvky i ve 2. třídě. „Nové vozy by měl mít tento vlak už nyní,“ doplnil mluvčí.

Tolik přímých spojů do Prahy lidé z Havířova a okolí ještě nikdy neměli. Až do konce září mohli cestovat pouze ranním Hutníkem. S nástupem RegioJetu spojů přibylo a od prosince přibudou další, včetně pendolina. Už v 5.16 startuje první RegioJet (později bude jezdit první spoj ve 4.29), aby už v 5.46 odjel Hutník Český drah. V 6.27 následuje RegioJet a v 7.19 bude vyjíždět pendolino. Další RegioJety jedou v 8.27 (spoj ze Žiliny), 12.27, 16,27 a 18.27 hodin.
Rozhodující pro cestující může být i cena. Ta se při cestě z Havířova do Prahy pohybuje u Českých drah od 230 korun pro držitele předplacené karty IN50 po 659 korun za jízdenku s místenkou v pendolinu. U RegioJetu si může cestující bez jakýchkoli závazků koupit akční jízdenku za 280 korun, kreditovou za 330 nebo obyčejnou v kase za 450 korun.