Havířovští radní chtějí zpracovat obecně závaznou vyhlášku, která od roku 2015 ve městě úplně zakáže provoz výherních automatů i videoloterijních terminálů. Po tomto datu nebude omezení platit pouze u heren, které mají statut kasina. „Kasina mají daleko přísnější pravidla pro provozování hazardu než jakékoli jiné herny. Na území města jsou momentálně pouze dvě,“ vysvětlila mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová.

Radní projednali podmínky omezení hazardu na své poslední schůzi 16. listopadu. Úředníkům nařídili, aby zpracovali obecně závaznou vyhlášku, kterou by zastupitelé projednali ještě letos. Definitivně by tedy mělo být o tomto bodě rozhodnuté už 5. prosince.

Zástupci města poukazují na nutnost regulace hazardu v maximálně možné míře. Dvě stě dvacet výherních hracích přístrojů má povolení k provozu v šedesáti provozovnách do konce roku 2012. Videoloterijních terminálů, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí a radnice jejich provoz doposud nijak limitovat nemohla, je v Havířově 274. U těchto přístrojů platí povolení do 31. 12. 2014.

Kvůli omezení hazardu přijde městská kasa o několik milionů korun. Ze statistik přitom vyplývá, že lidé prosází na automatech stále méně peněz. „Jestliže byly příjmy Havířova z výherních hracích automatů v roce 2010 vyčíslené na osmnáct milionů korun, tak letos to je do poloviny listopadu 13,5 milionu korun. Ještě zajímavěji se vyvíjí odvody z výtěžku. V roce 2010 byla tato částka ve výši bezmála pět milionů korun, ale letos město dostalo k 15. listopadu pouze 1,3 milionu korun,“ dodala Wojnarová.

„Přestože tento krok bude jistě znamenat snížení finančních prostředků do městského rozpočtu, omezení hazardu a sním spojených negativních vlivů je pro nás přednější. Omezení se snažíme využívat podle toho, jak nám to umožňují zákony. Začali jsme už dříve s regulací výherních automatů, kdy jsme omezovali místa, kde mohou být herny provozovány a také denní dobu, po kterou mohou být automaty používány. Nyní máme možnost omezit i videoloterijní terminály,“ řekl náměstek primátora Petr Smrček.

Ne všude ale o plošném zrušení automatů uvažují. Například Karviná červenou automatům nedává. „Automaty určitě nebudeme plošně rušit. Dohodu, kterou jsme uzavřeli s provozovateli, dodržíme a rušit budeme jedině v případě, že by některý provozovatel nedodržel podmínky, které jsme dohodli,“ říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Jednou z podmínek je přitom to, že provozovatelé heren nesmějí nikde své služby inzerovat a lákat lidi reklamou. „Přibývat automatů ve městě ale nebude. Buď jich bude stejně, nebo ubudou,“ doplnila.

Status quo chtějí zachovat také v Bohumíně, kde v listopadu zakázali videoterminály v centru města coby doplněk k již zakázaným výherním automatům na stejném území.

„Když zastupitelstvo před několika lety přijímalo vyhlášku o automatech, zakázali jsme je v centru. V okrajových částech Bohumína jsou malé hospody, kde jsou umístěny jeden, dva přístroje. V tomto stavu, jen rozšířenou o zákaz videoterminálů, chceme vyhlášku ponechat,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha. Celoplošný zákaz hraní se tedy v Bohumíně nechystá.

V Orlové budou radnío problematice jednat ve středu 24. listopadu.

Podrobnější článek na téma heren a výherních automatů připravujeme na úterní vydání.