Opět se jedná o látky, které se označují jako syntetické povzbuzovače a jejich prodej není zakázán. Píší o tom polská média v pohraničí.

Školáci v polském Těšíně přišli na to, jak se uvést do rauše, když zkonzumují větší množství sladkostí s umělým barvivem. Ty si kupují přímo ve školních bufetech. Jedná se o lízátka nebo koncentrovaný prášek k výrobě limonád s obsahem barviva E129.

Při konzumaci většího množství těchto sladkostí působí barvivo jako povzbuzovač s účinkem na psychiku dítěte. Projevuje se dočasnou poruchou soustředěnosti a hyperaktivitou. Lékaři však varují před účinky, které mohou zhoršit astma a alergie.

Potraviny s barvivem E129 se prodávají i na českém trhu. Běžně k dostání jsou například limonádové spreje, které dočasně barví jazyk.

Deník našel toto zboží v havířovské prodejně. Složení a upozornění, že obsažená barviva mohou ovlivnit chování dětí, jsou na balení psána velmi miniaturním písmem, které je bez zvětšovacího skla nečitelné.

Naštěstí české děti dosud na vedlejší účinky nepřišly. „O cíleném zneužívání sladkostí obsahujících konkrétní barviva jsme se zatím nedozvěděli. Nad nezávadností potravin bdí Česká zemědělská a potravinářská inspekce,“ řekla krajská hygienička Helena Šebáková.

Že dětská záliba v pojídání barvicích sladkostí nepřekročila státní hranici, potvrzuje i policie. „Nevíme o případech, kdy by si místní děti kupovaly sladkosti kvůli pocitu opojení,“ sdělila policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Na rizikovost umělých barviv v potravinách upozorňují odborníci i aktivisté, kteří proti jejich používání bojují na několika frontách. A výrobci na jejich tlak slyší. Mnoho potravin, které ještě nedávno tato barviva obsahovaly, je nyní barveno přírodními látkami.

Čtěte také:
Nebezpečná "éčka" jsou v potravinách i lécích
Jídlo pro děti bude zdravější, 'éčka' už mizí
Balené salámy často obsahují škodlivá éčka


Barvivo E129 obsahují limonádové spreje z čínské produkce, které se na český trh dostávají z Polska. Obal není v češtině a cizojazyčný text je bez lupy nečitelný. Foto: Libor Běčák