Šanci na nalezení nové rodiny nebo pána mají hlavně mladší psi. Nejlépe štěňata. Taková je realita psích útulků v regionu. Snahu o přiblížení se lidem, a tedy lepší šanci najít opuštěným zvířatům domov, vyvíjejí všechny útulky.

Psí útulek v Bohumíně-Šunychlu v průběhu zimy proto dokonce upraví provozní dobu.

„Obvykle máme v úterý ráno otevřeno od 7 do 9 a odpoledne převážně od 15 do 17 hodin, v neděli dokonce do 18 hodin. V zimě, kdy se pozdě rozednívá a odpoledne brzy stmívá, je to ale nepraktické. Proto jsme se letos rozhodli, že provozní dobu upravíme. V některé dny zůstane stejná, jen se posune. V jiné dny provozní dobu zkrátíme, například v neděli budeme mít v zimě otevřeno jen od 14 do 16 hodin,“ vysvětlila Eva Liszoková z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Tato úprava platí od 15. listopadu. Městský psí útulek bude mít v zimním období otevřeno v pondělí, čtvrtek, pátek a v neděli od 14 do 16 hodin. V úterý uvítá návštěvníky vždy od 8 do 9 hodin a ve středu a v sobotu je v něm zavřeno.

Udávat psy ale není tak jednoduché, hlavně ne ty starší. O ty totiž mají lidé mnohem menší zájem. „Lépe se umisťují psi, kteří jsou mladí, štěňata,“ řekl správce orlovského psího útulku.

Výjimečně se ale stává, že by útulky byly přeplněné. Pokud jejich kapacita nestačí, musí útulky využívat pomoci soukromých zařízení, tak jako to občas dělají v Karviné. K rozšiřování útulku se ale zatím nikde v regionu nechystají.

Psa si můžete půjčit

Ti, kdo si nemohou psa vzít domů, ale nemusejí být smutní. Drtivá většina zařízení totiž nabízí takzvané půjčení psa. Dobrovolníci mohou do útulku přijít, zvíře si půjčit na procházku, a pak jej zase vrátit.

Samozřejmě existují pravidla a nevyjdou vstříc každé žádosti. „Pokud lidé vypadají, že si se psem poradí a neprotestuje ani pes, půjčujeme. Záleží samozřejmě na dobrovolnosti obou stran. Pokud pes vrčí a viditelně se mu nikam nechce, tak zájemce odmítneme. Tady nelze dát pouze na přání člověka,“ popsal Jan Fábry z Orlové.

Dvě paní, které se s pejsky procházejí pravidelně, mají v Bohumíně. „Občas chodí i další dobrovolníci, často mladé slečny, ale přišel třeba i manželský pár. Pejsky půjčujeme,“ uvedl Zdeněk Špičák.

V létě je podle něj pohyb živější, naopak během zimních měsíců chodí méně zájemců.