„V těchto dnech začala digitalizace rentgenového pracoviště. Snímky už se nebudou vyvolávat na fotografické fólie, ale digitálně. Lékař si bude moci prohlédnout snímek přímo na monitoru svého počítače, aniž by pro fotografii musel někoho posílat na radiologické oddělení,“ uvedla mluvčí nemocnice Halina Szotkowská.

Do nového informačního systému pro pořizování, archivaci a sdílení digitálních snímků nemocnice investuje víc než 2 miliony korun.

Kromě zjednodušení práce lékařů nový systém také plně propojí radiologický systém nemocnice, který mohli dosud lékaři využívat pouze izolovaně. Nová technologie poskytuje česko-těšínským lékařům stálý a okamžitý přístup ke všem archivovaným snímkům a relevantním údajům o pacientech. Systém tak ušetří čas lidem i lékařům.

„Informace získané při vyšetřování pacientů na rentgenových přístrojích se ve velmi krátkém čase uloží v digitální formě do centrálního datového systému. Přes počítačovou síť jsou pak k dispozici všem lékařům jednotlivých oddělení,“ řekla ředitelka Nemocnice Český Těšín Barbora Zbránková.

Doby, kdy pacienti běhali se svými snímky mezi jednotlivými ambulancemi a předávali je lékařům ručně, budou tak už brzy minulostí.

V jiných nemocnicích regionu o digitalizaci také uvažují, ale ne všude přístroje mají. „V našich dvou nemocnicích, v Karviné a Orlové, digitální rentgenové přístroje bohužel ještě nemáme. O peníze na ně jsme žádali kraj coby našeho zřizovatele, ale prozatím nám nebylo vyhověno,“ řekla mluvčí nemocnic Radmila Fleischerová.

Zčásti jsou novými přístroji vybaveni v Havířově. „Digitální přístroje na rentgen máme ve většině případů. Na odděleních, kde dosud nejsou, se výměna chystá v budoucnu,“ popsala mluvčí nemocnice Nikola Klimšová.