Upozornění bylo vyhlášeno už 30. října, když udeřila první inverze. Následovalo vyhlášení regulace provozů s vysokou prašností. To bylo odvoláno po 11 dnech, aby jen po několika hodinách nabylo znovu platnosti. Regulace byla odvolána 17. listopadu a v pondělí 21. listopadu po 6. hodině byl zrušen i signál upozornění.

„Signál upozornění na možnost výskytu smogové situace, který byl vyhlášen kvůli zhoršeným rozptylovým podmínkám pro suspendované prachové částice, byl ráno odvolán, informoval Marek Bruštík z Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Podle meteorologů však ani nyní nejsou rozptylové podmínky nejlepší a příznivé nejsou ani vyhlídky na nejbližší dny. Je jen otázkou času, kdy inverze opět zahalí region.

Upozornění obyvatelstva na smog a regulace vybraných průmyslových se vyhlašují na základě hodnot monitorovacích stanic rozmístěných v celém regionu. Stanice zaznamenávají hodnoty různých škodlivin v hodinových intervalech. Opatření se přijímají, pokud některá škodlivina přesáhne stanovený limit ve svém 24hodinovém průměru. U prachu tento limit činí 50 mikrogramů na metr krychlový vzduchu.

Denní průměr bývá v době inverze překračován více než čtyřnásobně. V jednotlivých nejhorších hodinách se prach na zem doslova sype. Letos nejhůře bylo 5. listopadu, kdy na Bohumín ve 20 hodin padalo 544 mikrogramů prachu.