To, že zaparkovat v centru Českého Těšína je problém, je všeobecně známá věc. Na problémy s parkováním si ale stěžují i lidé na sídlišti Svibice. Kdo to tam zná, ví, že sídliště je permanentně plné aut.

Kolem poledne tam ještě člověk parkovací místo najde, ale pozdě odpoledne, kdy většina obyvatel dorazí z práce, se parkuje docela obtížně a často musí řidič několikrát objet parkoviště. „Anebo zaparkovat úplně v jiné ulici a dojít ke svému vchodu pěšky,“ popisuje realitu jeden z místních obyvatel Petr Labaj.

V Havířově mají podobné problémy lidé v několika lokalitách. V několika částech města se ale situace s parkováním podstatně zlepšila. Současný stav si nejvíce pochvalují ti, kteří bydlí v oblasti, kde už byla provedena revitalizace. Naposledy se tak stalo v městské části Šumbark. Tam byla předtím situace s parkováním doslova kritická.

„Samozřejmě, že máme problémová místa zmapovaná. Jedná se hlavně o prostory ve vnitroblocích obytných domů. V některých ulicích, jako je třeba Moskevská, by v tomto ohledu hodně vyřešil jednosměrný provoz. Celkově by v centru města určitě pomohly dva parkovací domy, o jejichž výstavbě nadále usilovně jednáme,“ uvedl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.

Lidé z českotěšinské Svibice doufají, že se situace už brzy začne řešit. „Zajímalo by mě, kdy bude město konečně řešit to, že lidé na Svibici opravdu nemají kde parkovat. Vypadá to, jako by úředníci dávali přednost úplně jiným věcem, ale ne normálnímu životu vlastních obyvatel,“ kroutí hlavou Jan Sojka.

Navíc podle místních obyvatel, nejenže se nedá bez problémů zaparkovat, ale problém vidí i v komunikaci se strážníky.

„Když voláme městskou policii kvůli nějakému přestupku, trvá jim dost dlouho, než přijedou. Ale když mají dát botičku na auto, které parkuje jen o půl metru přes čáru, jsou tady hned,“ stěžuje si Zdeňka Cieslarová, jedna z obyvatelek.

Na radnici prý o tomto problému vědí a intenzivně pracují na jeho řešení. „Letos v květnu bylo nově otevřeno parkoviště v ulicích Čáslavská a Svibická. V průběhu příštího roku vzniknou další parkovací místa v ulici Čáslavská u restaurace Kysuca,“ uvedla Martina Beierová z českotěšínské radnice.

V plánu je i další změna parkování u mateřské školy v ulici Okružní. Celkem v příštím roce vzniknou dvě stovky parkovacích míst.

Nejnověji vznikla parkoviště u dvou domů v Karviné-Mizerově, a to v ulici Čajkovského a na třídě Těreškovové. Řešit špatnou situaci s parkováním stavbou parkovacího domu prý radnice zatím neplánuje.

„Nemáme investora, který by jej postavil a provozoval. Sami na tak velkou investici nemáme peníze,“ shrnula Swiderová.

Největšímu havířovskému sídlišti Šumbark prospěla nedávná revitalizace. Jak říkají tamní obyvatelé, situace s parkováním se podstatně zlepšila. I nadále je však v Havířově řada míst, kde mají lidé s odstavením svých vozů velké problémy.

„Samozřejmě, že máme problémová místa zmapovaná. Jedná se hlavně o prostory ve vnitroblocích. V některých ulicích, jako je třeba Moskevská, by situaci vyřešilo zavedení jednosměrného provozu. Celkově by v centru města určitě pomohly dva parkovací domy, o jejichž výstavbě nadále usilovně jednáme,“ uvedl primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk.