Prodat se jej rozhodli jeho majitelé, kterými jsou potomci posledního vlastníka, jenž zámeček koupil od hrabat z Larisch-Moennichu, ovšem v pohnutých 50. letech jej „za korunu“ prodal obci. Ta ho po roce 1989 převedla družstvu Jednota.

A protože současní majitelé zámku jsou již v letech, rozhodli se zámek prodat, aby tak vypořádali majetek, který získali v restituci. Aktuálně za něj chtějí 12 milionů korun.

„Z nájmu sice nějaké peníze máme, ale rodiče a jejich sourozenci jsou už starší, a proto chtějí zámek prodat a peníze si rozdělit,“ objasnil důvod prodeje Libor Jendrzejek, jeden ze spolumajitelů zámečku.

V empírovém zámku, který prošel rekonstrukcí v polovině 80. let, byla kdysi i obřadní síň a své „Ano“ si řekl bezpočet párů. Dnes už tam sice obřadní síň není, ale pro oslavy všeho druhu je tam místa dost. V přízemí je navíc restaurace.

S nabídkou na odkoupení zámečku se majitelé nedávno obrátili také na obec a její zastupitele. Ti ji však s díky odmítli.

Obec nemá na koupi dost peněz

„Nezastírám, Petrovice by potřebovaly reprezentativní prostory, kde by se mohly konat kulturní akce. V tomto je zámek naprosto ideální, ale za ty peníze si to nemůžeme dovolit,“ vysvětlil starosta obce Marian Lebiedzik.

Podle něj obec příští rok plánuje řadu investic, takže na případnou koupi zámku za takovou cenu určitě peníze mít nebudou.

Libor Jendrzejek říká, že cena není v žádném případě přemrštěná. „Nazval bych to přátelskou cenou. Odhad na tuto nemovitost byl 25 milionů,“ dodává.

Prodej historických nemovitostí není v okrese zas tak vzácný. „Svůj“ zámek se už roky snaží prodat například obec Chotěbuz. Naopak Dolní Lutyně před pár lety odkoupila tamní zámek. Rychvaldský zámek zase před časem koupila soukromá společnost.