„Svou žádost lékaři Marek Rozbrój a Bedřich Wasserburger zdůvodnili tím, že po detailním rozboru sociálního a zdravotního profilu havířovské populace reagují na současný stav, kdy je potřeba vybudovat dostatečný počet sociálně-zdravotních lůžek.

Podle studie je v Havířově evidován vysoký výskyt onemocnění kardiovaskulárního aparátu, diabetu a onemocnění dýchacích cest,“ vysvětlila pozadí žádosti mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová.

Žádost přitom provozovatelé podali už loni v lednu, ale uspěli až nyní s aktualizovanou verzí.

Mnohé skutečnost, že město poskytne několikamilionovou podporu soukromému sektoru, zaskočila. Zastupitelé a radní si ovšem stojí za svým.

„Jde opravdu o potřebnou věc a já pro ni vždy zvednu ruku znovu. Pro město je navíc výhodnější, když takto podpoří pouze provoz a nemusí se o zajištění dále starat. To nám ukazují zkušenosti hlavně z domova seniorů na Šumbarku. Tady se vedle finančně náročného provozu bude muset zaplatit i velká rekonstrukce, která přijde na více než sto milionů korun,“ poukázal náměstek primátora Petr Smrček.

Zastupitele nyní ovlivnily při hlasování nové údaje, které například uvádějí, že sanatorium už má uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, které v tomto regionu mají své pojištěnce. Plusové body získali lékaři také tím, že vytvořili třicet nových pracovních míst.

Od loňského srpna do 19. září letošního roku tam poskytli péči 312 klientům, převážně občanům města Havířova.