Ani to však nemusí být podle referentky zaměstnanosti úřadu práce Jany Hamplové záruka rychle získané práce. „Zaměstnavatelé preferují také zájem o práci. Některé školy mají praxe u zaměstnavatelů, a ti tak mohou sledovat své potenciální zaměstnance a vybírat si je do budoucna,“ sdělila Hamplová.

Větší šanci na získání zaměstnání mají podle ní také lidé, kteří si své vzdělání a dovednosti dále prohlubují. „Společnosti chtějí odborníky. Pokud si nějaký absolvent například udělá svářečský kurz, tak bude pro potenciálního zaměstnavatele zajímavější než někdo ze stejné školy, kdo ten kurz nemá,“ dodala referentka zaměstnanosti.

Častým kritériem je pak i samotná praxe. Zaměstnavatelé totiž pečlivě studují kolonku minulých zaměstnání v uchazečově životopise. „Stává se nám to například u kuchařů. Na úřadu práce máme hodně nabídek, ale na druhou stranu také dost absolventů. A zaměstnavatelé je třeba nechtějí, protože jsou bez praxe,“ uvedla Hamplová.

Podle ní se osvědčila praxe, kdy si tyto studenty jejich potenciální zaměstnavatelé vychovávají už během studia.

Specifický případ je i obor zedník. Přestože zaměstnavatelé zedníky potřebují, žáky devátých tříd, kteří se o svém osudu v 15 letech rozhodují, tato práce neláká. „Odrazuje je možná to, že je to špinavá práce a svým způsobem náročná,“ řekla Jana Hamplová s tím, že na úřadu práce dělají i rekvalifikační kurzy, kde se mohou lidé vyučit zedníkem.

Kam dál po základní škole se mohli v úterý rozhodovat školáci v Kulturním domě v Orlové na akci Volba povolání. Nabídka byla bohatá, představilo se mnoho škol nejen z Karvinska, ale z celého kraje. Nové studenty lákala Obchodní a bankovní akademie Karviná.

„Naši studenti mohou najít uplatnění přímo v praxi, nebo mohou své vědomosti dále prohlubovat na vysoké škole,“ informovala středoškolská učitelka Věra Hellerová.

Absolventi mohou prý jít pracovat například do bank, na úřady nebo do soukromých společností. Škola jim navíc nabízí učebnice zdarma nebo spoustu zajímavých projektů po celém světě. „Naši studenti byli například ve Švédsku, kde pracovali v obchodních domech,“ přiblížila jeden z projektů Hellerová.

Vybrat si svou budoucnost přišla do kulturního domu také čtrnáctiletá Tereza Varmužová z Orlové. Jak prozradila Deníku, rozhoduje se mezi dvěma školami. „Zaujala mě karvinská Střední odborná škola ochrany osob a majetku a taky Obchodní akademie v Orlové,“ upřesnila svůj výběr školačka.

Dojíždění do Karviné by jí prý nevadilo. „Lákají mě ty adrenalinové věci, jako je třeba skok padákem,“ dodala.