„Plánujeme stavební úpravy a nasvětlení přechodů na třídě Osvobození, ulici Havířské a Rudé armády,“ informoval náměstek karvinského primátora Lukáš Raszyk.

Cíl je jasný - aby bylo lidi přecházející přes cestu lépe vidět.

Nejfrekventovanější přechody jsou zpravidla u obchodních středisek nebo tam, kde je větší frekvence dopravy, a tudíž i větší riziko pro chodce. Nejrizikovější přechody v Karviné už nasvícené jsou - například přechod u kina Centrum.

Bezpečnější by tak v budoucnu měly být například přechody na ulici Havířské u okresního ředitelství policie nebo u prodejny Elmax na třídě Osvobození.

S úpravami přechodů souvisí také snaha města o bezpečnější provoz na křižovatkách a jejich přestavba na kruhové objezdy. Ty jsou v plánu například na křižovatce ulic Havířské třída Osvobození a na ulici Rudé armády u ubytovny Kosmos v místě, kde končí ulice Žižkova. Zatím však chybí peníze na realizaci.

„Zatím na ně nemáme projektovou dokumentaci, poohlížíme se po vhodných dotačních titulech,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že pokud by se našly peníze, tak by se opatření mohla realizovat do roku 2013.

Jako první s nasvětlováním přechodů začali v Orlové. Od roku 2005 byly nasvětleny všechny přechody v Orlové kromě těch, které jsou v těsné blízkosti rondelů. „I ty by měly být nasvětleny, ale postupně, v souvislosti s rekonstrukcí rondelů,“ sdělila mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Osvětlení u přechodů kvituje také policie. „Určitě je to dobré opatření, především teď na podzim, kdy se brzy stmívá a nasvícení pomůže k větší bezpečnosti chodců,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podle statistik se nejvíce nehod na přechodech stává právě v říjnu nebo v listopadu. „Řidič totiž chodce většinou zahlédne na poslední chvíli,“ dodala policejní mluvčí.