Regionem se opět pohybují podvodníci, kteří z lidí chtějí vymámit peníze. Naposledy lidé zaznamenali pohyb údajných zaměstnanců vodáren, kteří odebírali vzorky vody s tím, že je zdravotně závadná. Jak se ale ukázalo, šlo s největší pravděpodobností o podvodníky, kteří si takto připravovali půdu pro svůj byznys nabízejí totiž lidem zpravidla předražené vodní filtry.

Redakci Deníku na to upozornil Marcel Kovář z Havířova, když se svěřil s obavou, zda z kohoutků v místních domácnostech neteče zdraví škodlivá voda.

„Chci se zeptat, zda nemáte informace o kvalitě pitné vody ve městě Havířově. Dnes totiž byly odebírány vzorky vody zaměstnanci Severomoravských vodovodů a kanalizací v bílých pláštích. Když se jich kolemjdoucí ptali, proč to dělají, bylo jim řečeno, že v místní nemocnici leží mnoho dětí se spálou a že oni sami by touto naší vodou nezalévali ani květiny,“ uvedl Kovář.

V havířovské nemocnici ale zvýšení počtu případů onemocnění spálou nezaznamenali. „Za poslední dva týdny jsme nehospitalizovali ani jednoho pacienta se spálou. Během roku jsme navíc nezaznamenali oproti předchozím rokům žádný nárůst počtu onemocnění spálou,“ konstatovala mluvčí havířovské nemocnice Nikola Klimšová.

Proti této dezinformaci se ohradili také zástupci společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK), která využívá pro sledování kvality vody služeb akreditované laboratoře AII.

„Sami vzorky neodebíráme ani nenavštěvujeme lidi v jejich bytech,“ uvedla mluvčí společnosti Eva Špirochová.

Potvrdila také, že pracovníci výše jmenované laboratoře minulý týden v Havířově žádné odběry vody neprováděli.

Chtějte legitimaci

Zároveň připomněla několik poznávacích znaků, které mohou veřejnost upozornit na to, že se setkali s možným podvodníkem. Zaměstnanci laboratoře v prvé řadě nepoužívají v terénu bílé pláště, pro svou činnost mají certifikát, kterým se prokazují, a zásadně neposkytují takové informace, jaké nyní kolují veřejností.

„Tyto zprávy považujeme za nepravdivé a poplašné. Vzhledem k tomu, že se v poslední době množí informace o různých podvodnících pokoušejících se zneužít důvěřivosti občanů a dostat se do bytů pod záminkou kontroly plynoměrů, elektrických instalací, vodoměrů a podobně, měli by lidé věnovat velkou pozornost tomu, koho do bytu pouštějí, a ověřit si kontrolou služebního průkazu, případně telefonickým dotazem do zákaznického centra, že je dotyčný skutečně tím, za koho se vydává,“ varovala důvěřivce Špirochová.

V tomto konkrétním případě se nejedná o vykradače bytů, ale o podvodníky, kteří lidé vystraší nepravdivou zprávou o závadné vodě a poté jejich kolegové nebo oni sami nabízejí řešení neexistujících problémů koupí drahých filtrů.

Nicméně policisté zatím žádné oznámení od obyvatel na tyto podvodníky nedostali. V Havířově ani v celém okrese Karviná. „Samozřejmě evidujeme oznámení na podvodníky, kteří se snaží dostat důvěřivým lidem do bytů, ale kontroloři kvality vody coby pracovníci vodáren, o to žádné poznatky zatím nemáme,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.