Do případného úklidu sněhu se pustí 30 lidí z veřejně prospěšných prací, kteří budou pracovat po celý týden 8 hodin denně za minimální mzdu až do jara.

„K poslednímu listopadovému dni končí v Karviné 340 lidí vykonávajících veřejnou službu, tedy práci v rozsahu 30 hodin měsíčně zadarmo. Tu museli vykonat proto, aby dostali plnou dávku v hmotné nouzi,“ vysvětlila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

„Jak bude veřejná služba fungovat od ledna, nevíme, protože pobíratelé dávek budou muset pracovat v rozsahu 30 hodin týdně. Ovšem je otázkou, zda jim práce bude nabídnuta. Pokud by ji odmítli, přijdou na půl roku o všechny dávky,“ dodala.

Změna je špatná

Jen v Karviné pracovalo ve veřejné službě 340 lidí, kteří pomáhali nejen při úklidech veřejných prostranství, ale pracovali také ve školách a školkách, někteří hlídali přechody pro chodce v době, kdy chodí děti do škol.

„Současné změny se trochu obáváme. Od ledna nám úřady práce budou na veřejné práce nabízet lidi, kteří možná nebudou vyhovovat základním požadavkům. Navíc je ve městě okolo 5 500 nezaměstnaných a pro všechny se práce určitě nenajde,“ dodala mluvčí města.

Čtěte také: Radnice nebudou mít v prosinci lidi na úklid sněhu