Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijde Orlová o historický dům na náměstí?

Orlová – Možná už za pár měsíců bude náměstí ve staré Orlové vypadat jinak než dnes. Velmi reálně totiž hrozí, že k zemi půjde dům čp. 74, kde bývalo donedávna řeznictví, a ještě před ním hospoda Harenda.

2.12.2011 5
SDÍLEJ:

Více než 100 let starý dům má zmizet z náměstí. Povolí stavební úřad jeho demolici?Foto: Tomáš Januszek

Majitel domu Antonín Macura Deníku přiznal, že podal na stavební odbor radnice žádost o demoliční výměr. Dohodl se totiž se společností OKD, s níž se dlouhá léta soudil o náhradu škod způsobených v domě důlními vlivy, na vzájemném vypořádání vztahů.

Ačkoli ani Macura, ani OKD neprozradilo konkrétní obsah dohody, je pravděpodobné, že se s těžaři dohodl na výkupu domu. A dohoda je zřejmě natolik velkorysá, že majiteli domu zbude i na demolici domu, která by stála dva a ž tři miliony korun.

Stržením více než 100 let starého domu však historické náměstí zásadně změní svůj vzhled, což se nelíbí reprezentantům města. „Tento dům má pro město velkou historickou hodnotu, ale naše možnosti do věci zasáhnout jsou omezené,“ tvrdí orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

On sám prý před několika dny, kdy se o záměru dům čp. 74 v Orlové-Městě strhnout dozvěděl, poslal majiteli domu dopis s dotazem, zda by objekt nepřevedl na město. „Pokud by byl vstřícný, město by dům nechalo zrekonstruovat,“ říká Mojžíšek.

Majitel: Chci dům strhnout

Antonín Macura však tvrdí, že je rozhodnutý nechat dům strhnout. „Pokud jej město chtělo, mělo dost času. Ovšem nabídky města nikdy nebyly takové, jaké bych si představoval. Ano, přiznávám, nebyli jsme schopni shodnout se na ceně,“ uvedl Macura.

Podle něj mu město nikdy nenabídlo za dům adekvátní cenu. „Tři miliony? To není férová nabídka. Když něco chci, tak se podle toho musím zachovat,“ kritizuje postup města Macura, který společně se ženou v domě stále bydlí. „Jsme tady ale jen kvůli tomu, abychom zabránili rabování,“ vysvětlil

Úředníci stavebního úřadu byli k dotazu, zda vydají povolení k demolici, skoupí. Vedoucí Stavebního úřadu v Orlové Hana Juřicová Deníku řekla, že v této věci nemůže podat žádné informace. „Je to citlivá věc a jednáme takto na doporučení našeho právníka,“ řekla Juřicová.

Těžba ničí domy

S následky důlních vlivů ale v centru staré Orlové bojuje více tamních obyvatel i podnikatelů, kteří tam mají nemovitosti. Například majitelka objektu Orlovanka Anna Kulakovská říká, že neustále otřesy se na stavu objektu podepisují a situace došla tak daleko, že ze stropu padaly kusy omítky. S těžaři se prý ale nešlo domluvit. Nechtěli prý uznat důlní škody.

„Několikrát jsme škody opravovali za své. Jednu dobu to bylo tak vážné, že nám padající omítka ohrožovala bezpečnost prodavaček. Napsala jsem proto generálnímu řediteli OKD a začali jsme se s OKD soudit,“ popisuje Kulakovská.

Co jí ale vadí nejvíc, že jí na opravy nepřispělo ani město z peněz, které dostává od těžařů v rámci zahlazování důlních škod. Přesto, že důlní škody trápí nejednoho obyvatele staré Orlové nebo části Lazy, málokdo si dovede představit, že by Macurův dům z náměstí zmizel. „Moc si to představit nedovedu. Ale je to rozhodnutí majitele a stavebního úřadu,“ tvrdí Radim Lapšanský ze Zimného dolu.

Macura na to jen krčí rameny. „Tak tady ten barák prostě nebude. Je v havarijním stavu,“ říká. Na dotaz, zda by prodal pozemek pro stavbu nové budovy, říká: „Nemyslím si, že by ta v Orlové chtěl někdo stavět.“

„Město je schopno dům zachránit,“ tvrdí orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek

Majitel domu čp. 74 na starém náměstí v Orlové-Městě požádal o demolici domu poté, co se dohodl s OKD na vypořádání vzájemných vztahů, jak zní oficiální formulace bez toho, aniž by jedna či druhá strana prozradila podrobnosti dohody. Zástupci města se obávají, že by stržení historického domu v centru staré Orlové nenávratně změnilo podobu náměstí. A to nechtějí dopustit.

Vypadá to, že by z centra náměstí v Orlové-Městě mohl zmizet jeden z historických domů. Jeho majitel se dohodl na vyrovnání s OKD stran poškození domu důlními vlivy. Dovedete si představit, že na místě bude prázdný pozemek a více než 100 let stará dominanta náměstí půjde k zemi?
„Moc si to zatím představit nedovedu, protože tímto krokem by se poškodil image celého Starého náměstí. Možná, že to zazní nadneseně, ale Orlová po tomto zásahu by už nebyla tím, čím bývala, protože pro její charakteristiku ať už na publikacích, fotografiích a podobně, je naprosto typický pohled na kostel právě s touto budovou.“

Vím, že město se pokoušelo s majitelem domu jednat a odkoupit jej. To se nepovedlo. Proč?
„Základním problémem byla cena objektu. Město vycházelo z odhadní částky dnešního skutečného stavu, avšak současný vlastník měl představy několikanásobně vyšší. Cena stanovena vlastníkem by určitě neprošla zastupitelstvem města, protože to dodržuje nepsanou zásadu, že případný nákup majetku realizuje maximálně do výše odhadu.“

Majitel domu je rozhodnutý nechat budovu strhnout. Ale kdyby přece jen změnil názor a nabídl ho městu k prodeji, existuje naděje, že by se podařilo dům zachránit? Jak by se město k takové případně nabídce stavělo?
„Nemohu sice mluvit za celé zastupitelstvo města, ale myslím si, že z hlediska historického významu by bylo určitě přístupno jednání. V případě, že bychom tento objekt získali, využili bychom určitě na jeho opravy a rekonstrukci prostředků důlních škod, které současný vlastník odmítal a požadoval ze strany OKD pouze výkup. Ze získaných informací víme, že prostředky z důlních škod by pokrývaly až 70 procent nezbytných nákladů.“

V rozhovoru pro radniční noviny tvrdíte, že jste poslal panu Macurovi dopis s dotazem, zda by dům nechtěl odprodat městu. Máte už jeho reakci??
„Odpověď zatím nemám žádnou. Můj dotaz směřoval k tomu, zda by nebyl ochoten objekt, který hodlá zdemolovat, převést městu a tím uspořit náklady ve výši 2 až 3 milióny korun, které jsou odhadovány na vlastní demolici takto velkého objektu.“

O povolení k případné demolici rozhodne stavební úřad. Jaké má město možnosti ovlivnit rozhodnutí jeho úředníků?
„Možnosti ovlivnit rozhodnutí stavebního úřadu jsou naprosto minimální, protože stavební úřad rozhoduje naprosto nezávisle na městu, v rámci platné legislativy. Vzhledem k významu této budovy, ale pevně věřím, že důkladně zváží všechny okolnosti a případné dopady odstranění tohoto objektu.“

Autor: Tomáš Januszek

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení