Například v Bohumíně padly v minulých dnech k zemi hned čtyři neobydlené a nevyužívané městské domy s byty čtvrté kategorie, které zdevastovali původní nájemníci. V rámci programu Nulové tolerance se opět bouralo v ulici Petra Cingra, kde už vloni nechalo město zdemolovat dva domy. Náklady na jejich rekonstrukci by totiž byly příliš vysoké.

„Dlouho avizovanou demolici jsme museli urychlit. Statiku domů totiž narušili zloději a na několika místech se kvůli jejich nájezdům zřítily stropy, spadly štítové zdi a cihlové budovy začaly ohrožovat okolí. Proto jsme se rozhodli domy z bezpečnostních důvodů zbourat už teď,“ řekl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Stejné pohnutky měli karvinští radní, kteří se letos v létě pustili do demolice kdysi výstavní kolonie vilek, kde na začátku minulého století bydleli vysocí úředníci Fryštátských železáren, dnes karvinského závodu ArcelorMittal nebo také pro místní stále JÄKL. Posledních třicet let v nich bydlelo stále více tzv. nepřizpůsobivých obyvatel, a podle toho domky dopadly.

„Prostor nebylo možné přes snahy města uhlídat. Rabování tady probíhalo ve velkém, proto jsme rozhodli kolonii zbourat na vlastní náklady,“ řekl primátor Tomáš Hanzel. Na místě dnes stojí už jen dva domy.

Město má představu, že v tomto místě vznikne malá průmyslová zóna - montované haly, sklady, dílničky pro drobné a střední podnikatele.

Místo barabizen rodinné domy

Také v Bohumíně najde lokalita podél ulice Petra Cingra nové využití. Měly by tam vyrůst nové rodinné domy.

„Lokalitu připravujeme pro rodinnou i bytovou zástavbu. Musejí se tam vybudovat kanalizace, komunikace i veřejné osvětlení a je otázkou, zda bude investorem město, nebo v blízké budoucnosti dáme prostor pro realizace soukromým investorům a developerům,“ uvedl Bruzl.

Ještě v průběhu prosince padne v lokalitě Petra Cingra i bývalá klubovna, která měla původně sloužit místním obyvatelům. I tu stihli zloději zničit a vyrabovat.

Momentálně město řeší, kam se stavební sutí ze stržených domů. Staré a zachovalé cihly ze čtyř demolic se radnice rozhodla rozdat lidem. Lidé si je mohou zcela zdarma odebírat z vyhrazeného prostoru poblíž demolic.

„Poblíž místa demolice jsme vytvořili viditelně označené místo, kde jsou uloženy cihly k odběru. Zájemci si je tady mohou vybrat a také rovnou oklepat, suť potom uklidíme my,“ uvedl Pavel Hanák z BM servisu.

Podle starosty Bohumína Petra Víchy je to experiment se zatím nejasným výsledkem. „Netušíme, jaký to bude mít ohlas. Každopádně by byla škoda, kdyby všechny cihly skončily jako stavební suť. Mnohé se dají po oklepání bez problémů použít. Lidé nám takto navíc pomohou šetřit kapacitu na naší městské skládce,“ dodává Vícha.