A že není vše v pořádku, zjistili kontroloři hned na začátku. V jednom z volných bytů si totiž udělal příbytek bezdomovec. „Co tady děláte? Vy tady bydlíte?“ zeptala se pracovnice RPG zarostlého muže, který otevřel až na několikeré bouchání a volání policistů.

Jak se ukázalo, muž se tam nastěhoval bez vědomí vlastníka domu. „Přišel jsem tu, když umřel minulý nájemník, nebylo tady nic, vlastně jsem to zachránil, jinak by to tady rozkradli,“ vymlouval se černý obyvatel domu.

Zástupci vlastníka domů však byli neústupní. Žádné nelegálně žijící obyvatele v domě nechtějí. „Sbalte si své věci a do půl hodiny ten byt opusťte,“ stála si za svým úřednice.

Problémy byly také v ostatních bytech. Dva starší muže vycházející z jednoho z bytů zastavili policisté na schodech a chtěli po nich občanky. „My tu nebydlíme, my jsme tu byli jen na návštěvě,“ bránili se v montérkách oblečení muži.

Podle ředitele Městské policie Orlová Rostislava Szczurka se věnují této lokalitě také strážníci. Ti tam prý jezdí nejen na zásahy, ale monitorují tuto oblast téměř denně. „Je důležité, aby nás tam lidé viděli, aby tam neměli strach,“ sdělil velitel strážníků.

Podle něj v oblasti není problémem trestná činnost, ale spíše občanské soužití.

„Obyvatelé si stěžují především na hlučnou hudbu, někteří lidé si totiž dávají reproduktory do oken a ruší své sousedy. Někdy nám také lidé volají, že jim děti házejí kameny do oken,“ nastínil problémy ve čtvrti Szczurek.

Podle mluvčího RPG Petra Handla jde o pokračování spolupráce s orlovskou radnicí v rámci Integrovaného plánu rozvoje města.

„Nejde jen o opravu domů, ale je třeba také obyvatele těchto částí kontrolovat,“ sdělil mluvčí RPG.

Akci vítá také vedení Orlové. Problém s nepřizpůsobivými občany prý v Orlové existuje a je to dlouhodobá záležitost. Podle starosty města Jiřího Michalíka by se měly tyto kontroly provádět opakovaně. „Jde nám o to, abychom zajistili v těchto lokalitách klid a pořádek, neboť máme velké množství stížností od starousedlíků, kteří to velmi těžce nesou,“ uvedl starosta.

Jak dodal, není možné, aby v bytě, kde jsou nahlášeni tři lidé, jich bydlelo sedm nebo dokonce více.

Kontroly probíhají také v Karviné. Kvůli neoprávněnému využívání bytů cizími osobami už dostalo několik nájemníků výpověď.