Je tento dům výjimkou? Jedná se o náhodu?

Nikoli. Z těchto bytů odcházejí lidé ve velkém. „Nájemníky RPG stěhujeme pryč takřka denně. Na různá místa – do družstevních bytů, do domů, do vlastních bytů, někdo se přestěhovává k druhému…,“ popisuje realitu jeden ze zaměstnanců firmy Stěhováček.

Důvod? Neustále rostoucí nájemné, pozdě provedené opravy, věci, které zcela chybí. „Ano, odcházím. Majitel domu ho sice natřel a dal sem nová okna, ale to je tak všechno. Vnitřek domu zůstal stejný, nezměnila se elektroinstalace, podlahy, nic. Za celých padesát let, co dům stojí, se tady nic nemění,“ tvrdí Růžena Maková z Havířova.

Podle ní se v domě nic neopravovalo několik desítek let. Důchodkyně se stěhuje k synovi do domu a je ráda.

Velké číslo odchodů z bytů potvrzuje i mluvčí společnost RPG Byty Petr Handl. „Nájem v našich bytech V průměru ukončí měsíčně zhruba 250 nájemníků a zhruba stejný počet se do našich bytů naopak přistěhuje,“ řekl Handl.

Přicházejí sice noví nájemníci, to ano. Ani ti však nedokáží zaplnit všechna prázdnotou zející okna bez záclon, kterými lze vidět při procházce městem dovnitř prázdných bytů. Zvláště ulicemi v místech, kde je více bytů RPG. A někteří z nájemníků se v nich neohřejí nadlouho.

„Nastěhoval jsem se sice do bytu, který této společnosti patří. Ale nájem 11 tisíc korun za třípokojový byt a takřka nulové služby, to je na mě moc,“ popsal Petr K., jeden z nájemníků. V přízemním bytě žil i s rodinou půl roku.

Úprk z bytů RPG se může v příštích letech ještě prohloubit, kvůli pozvolnému zdražování nájmů. Současní, ještě bydlící nájemníci, v mnoha případech plánují odchod.

„Nájemníci, kteří dříve platili regulované nájemné a v rámci jednání o deregulaci se s námi dohodli na postupném navyšování nájemného.

Této dohody se nám podařilo dosáhnout s 99 procenty nájemníků. Ve svých nových smlouvách nebo dodatcích ke smlouvám mají přesně uvedeno, o kolik korun na metr čtvereční se bude jejich nájemné v letech 2011 až 2014 zvyšovat,“ popsal Handl.

Pro rok 2012 toto navýšení představuje pět korun na metr čtvereční. „Ale jsou i nájemníci, u nichž bude toto navýšení nižší nebo dokonce nulové,“ dodal mluvčí RPG.

Zhruba 99 procent současných nájemníků se zvýšením nájmu sice ve smlouvách souhlasilo, ale mnozí jen proto, aby okamžitě nepřišli o střechu nad hlavou.

„Momentálně šetřím na vlastní bydlení. Loni jsem tedy smlouvu o zdražení podepsal, abych nepřišel o bydlení a nemusel se stěhovat na krátkou dobu jinam. Ale určitě plánuji odchod,“ řekl Roman Hamrozi.

POZNÁMKA NINY MACOŠKOVÉ
Kdo půjde bydlet do ´šachtových´ bytů?

Chtělo by se zjednodušeně odpovědět, že nikdo. Tak jednoduchá ale situace není, realitní kancelář nájemníky do mnoha bytů určitě najde. Třeba takové, kterým je jedno, kolik za byt platí, protože jim na nájem přispívá sociální odbor. A kterým je jedno, že majitel byty neopravuje, protože je stejně vybydlí. Většina nájemníků je sice slušná, ale i ti utíkají před těmi, kdo nejsou a před desetiletí neopravovanými domy. Výsledek? Tak trošku patová situace, alespoň pro nájemníky. Naděje na zlepšení existuje. Ale v krátkodobém horizontu si umím si představit jen hodně radikální řešení, jak přinutit majitele domů, aby se o svůj majetek staral nejen kosmeticky a navenek. Odstěhování všech (prakticky nemožné), nebo demonstrace (nepravděpodobné). Smutné? Bohužel ano…