„Z téměř třinácti a půl tisíce zaměstnanců jsou doma s dětmi do tří let, o které se starají, celkem tři naši zaměstnanci,“ popsal mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Tedy situace, která ještě před například 15 lety byla takřka nepředstavitelná když už horník přišel o ženu, většinou se o dítě starala nějaká příbuzná. Trendy se ale mění a v současné době, kdy přibývá narozených dětí od silných populačních ročníků, se někteří muži rozhodnou vzít si takzvané ´mateřské povinnosti´ za své a zůstat doma s dítětem.

„Máme třetí dítě. Se dvěma předchozími byla doma žena, tentokrát jsem si to chtěl zkusit já. Ale přiznám se, že mě k tomu vedlo i to, že jsem během jejího těhotenství přišel o práci. Ona se do té své vrátit mohla, já bych musel složitě a narychlo hledat novou,“ popisuje důvody Josef Kuczynski z Karviné, jenž je doma se synem Kristiánem už rok.

Stará se i babička

A není sám. Navíc, někteří muži dovedou péči o dítě spojit z části i s prací.

„Manželka onemocněla a nějaký čas musí trávit v léčebnách. Peníze za rodičovskou dovolenou sice jdou na její jméno, ale když je pryč, střídáme se o péči s tchyní. Já mám posunutou pracovní dobu tak, abych ráno mohl být s dětmi, pak dorazí babička. A večer po návratu z práce jsem s dětmi zase já,“ popisuje Miroslav Kazan, otec půlročního chlapečka, předškoláka a školáka.

To, že mužů, kterým stát platí za to, že pečují doma o dítě, potvrzuje i Česká správa sociálního zabezpečení.

„Ano, mužů na mateřské dovolené přibývá, chodí jich k nám žádosti podávat více než dříve,“ uvedla Helena Lukošová z okresní České správy sociálního zabezpečení v Karviné.

Naprosto přesnou statistiku rozlišenou podle pohlaví ale nevede ani ČSSZ ani Úřad práce, který peníze nakonec vyplácí. „Peníze jako takové vyplácíme v hromadném objemu, bez ohledu na to, zda se jedná o muže, nebo o ženy,“ řekl Radek Foldyna, ředitel Úřadu práce v Karviné.

I podle pracovnic úřadu ale žádostí ze strany mužů přibývá.