„Povodí Odry už žádá o stavební povolení a příští rok v červnu začne se stavbou. Hráze by měly být dokončeny pravděpodobně v srpnu 2013,“ prozradil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Podle starosty Petra Víchy by už stavbě nemělo nic bránit. „Na jaře má proběhnout výběrové řízení na zhotovitele. Peníze na stavbu má Povodí Odry, jakožto investor, fixované u ministerstva,“ doplnil Vícha.

Stezka pro bruslaře

Nové ochranné hráze budou dlouhé 1735 metrů a před záplavou mají ochránit asi 130 hektarů území této městské části až k Pudlovu. Tam se teprve pracuje na přípravě a provádějí se geologické vrty.

Hráz bude vysoká až dva metry a v koruně široká až tři a půl metru. A toho chtějí Bohumínští využít a jednají o možnosti vybudovat v koruně hráze in-line stezku.

„Chtěli bychom prosadit, aby se hráz mohla využít i k rekreačním účelům,“ doplnil místostarosta Macura.

Složitější to budou mít projektanti v Pudlově, kde zvažují, kterou ze dvou variant zvolit. Od toho se bude také odvíjet cena, která je v rozpětí 75 až 115 milionů korun bez DPH. Pro město je dobudování hrází prioritou, a proto chtějí urychlit projekční přípravu tím, že na její zhotovení uvolnilo zastupitelstvo 2 miliony korun.

„Situace je tam složitější kvůli tomu rozvodny elektřiny poblíž drátovenského podjezdu. Jednáme s krajem, který je vlastníkem podjezdu, aby se co nejrychleji pustil do jeho přestavby. Protože v podjezdu voda vždycky dělá problém, bude nejlepší přebudovat křížení silnice a železniční trati na úrovňový přejezd,“ vysvětlil Macura.

Valy proti velké vodě už chrání město ve Starém Bohumíně a Šunychlu, další vznikají při stavbě dálnice D v Nové Vsi až k Věřňovicím.