Co to znamená pro lidi? Občanské průkazy, cestovní doklady, ale třeba i sociální dávky či žádost o stavební povolení budou nyní vyřizovat v Bohumíně.

Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek už dříve okomentoval přechod k Bohumínu slovy, že Dolní Lutyně má blíže k Bohumínu.

„Spousta lidí v Bohumíně pracuje, a proto je pro ně výhodnější, když mohou vyřizovat všechny úřední věci tam,“ řekl Buzek.

Zastupitelé přechod pod Bohumín schválili v polovině letošního roku. Nyní se jen čeká na „posvěcení“ ministerstvem vnitra.

„Úředníci ministerstva nám slíbili, že vyhláška vyjde ve Sbírce zákonů ještě do konce roku, takže by vše mělo klapnout. Pokud by se tak nestalo, nevím, jak by se vše řešilo, protože takováto změna je možná vždy jen k 1. lednu,“ vysvětlil Pavel Buzek.

Jeho bohumínský kolega Petr Vícha řekl, že jeho úředníci jsou na změnu připraveni.

„Na výkon státní správy pro Dolní Lutyni máme vyčleněno dva a půl milionu korun. Personální zajištění nebude problém,“ řekl Vícha.

Co všechno tedy budou Dolnolutyňští vyřizovat v Bohumíně? Kromě občanských průkazů a cestovních dokladů například živnostenská oprávnění, registraci vozidel, vše okolo stavebních záležitostí, sociální dávky a další.

Podle starosty Buzka ale Dolní Lutyně dále zůstává zcela samostatnou obcí, rozpočet obce se změnou obce s rozšířenou působností taky nezmění.

„Velkou výhodou je dostupnost a soustředěnost odborů přímo v centru s dobrou možností krátkodobého parkování, což by občané měli ocenit,“ myslí si Buzek.